SOUL. Južná Kórea a Spojené štáty nevedú žiadne rokovania o stiahnutí amerických vojakov z krajiny, uviedlo v piatok juhokórejské ministerstvo obrany. Reagovalo tak na tvrdenie denníka Wall Street Journal, že Washington čiastočné stiahnutie zvažuje, informuje agentúra AFP.
USA majú rozmiestnených v Južnej Kórei približne 28 500 vojakov, ktorí ju majú pomôcť chrániť pred jej severným susedom - Severnou Kóreou vyzbrojenou jadrovými zbraňami.
Americký prezident Donald Trump však minulý rok - ešte predtým, než zvíťazil vo voľbách - pohrozil, že ak sa vráti do Bieleho domu, Južná Kórea bude musieť Spojeným štátom platiť za prítomnosť amerických vojakov viac než doteraz.
WSJ s odvolaním sa na predstaviteľov americkej obrany tvrdil, že Washington zvažuje, či presunie približne 4.500 vojakov z Južnej Kórey a rozmiestni ich na iné miesta. Ako jedna z možností sa v článku skloňoval ostrov Guam v západnej časti Tichého oceánu, na ktorom majú USA leteckú aj námornú základňu.
Tento návrh sa podľa nemenovaných zdrojov pripravuje na zváženie Trumpom v rámci neformálneho prehodnotenia politiky voči KĽDR.
„Medzi Južnou Kóreou a Spojenými štátmi sa neuskutočnila žiadna diskusia o stiahnutí síl Spojených štátov,“ uviedlo juhokórejské ministerstvo obrany v reakcii na otázku WSJ. Velenie americkej armády v Južnej Kórei (USFK) sa k veci odmietlo vyjadriť a pre akékoľvek prípadné stanovisko odkázalo na Washington.
USA a Južná Kórea vlani uzavreli novú päťročnú dohodu o rozdelení nákladov na dislokáciu amerických vojakov v Južnej Kórei. Soul súhlasil, že svoj príspevok zvýši o 8,3 percenta na 1,1 miliardy dolárov v roku 2026.
Trump ale naznačil, že tieto náklady by ešte mohli byť predmetom diskusie v rámci prebiehajúcich obchodných rokovaní.