SOUL. Severná Kórea (KĽDR) vyšetruje nehodu, ku ktorej došlo počas spustenia novej vojnovej lode na vodu, informovali v piatok štátne médiá, podľa ktorých nie sú vzniknuté škody vážne, píše agentúra AFP.
Nehoda, ktorú Pchjongjang označil za vážnu, sa stala ešte v stredu počas slávnostného spustenia 5000 ton vážiaceho torpédoborca triedy Čchö Hjon v prístavnom meste Čchongdžin na východe KĽDR.
Severokórejská tlačová agentúra KCNA uviedla, že porucha mechanizmu spôsobila predčasné skĺznutie kormy plavidla.
Pri incidente bol prítomný aj severokórejský vodca Kim Čong-un, ktorý hovoril o „kriminálnom čine“ spôsobenom „absolútnou nedbanlivosťou, nezodpovednosťou a nevedeckým empirizmom, ktorý je mimo hraníc možného a nemožno ho tolerovať“.
Bezpečnostné úrady si v rámci vyšetrovania zodpovedných osôb vo štvrtok predvolali vedúceho lodenice v Čchongdžin.
Pri nehode bol podľa AFP rozdrvený trup plavidla, no KCNA uviedla, že rozsah poškodenia nie je vážny a presnú príčinu nehody je naďalej potrebné objasniť.
Podvodná aj vnútorná inšpekcia však podľa KCNA potvrdila, že na rozdiel od pôvodných odhadov nie sú v spodnej časti torpédoborca žiadne diery.
„Trup na pravej časti bol poškriabaný a určité množstvo morskej vody vtekalo do zadnej časti,“ napísala agentúra.
Experti podľa nej odhadli, že udržanie rovnováhy lode odčerpávaním morskej vody zo zaplavenej komory potrvá dva až tri dni, zatiaľ čo obnovenie boku torpédoborca približne desať dní.
Spúšťaný torpédoborec bol predstavený ako najväčšia vojnová loď Severnej Kórey a bol navrhnutý na prepravu viac ako 70 rakiet s cieľom posilniť námorné schopnosti krajiny.
Americké a juhokórejské spravodajské služby podľa Soulu vyhodnotili, že „pokus o bočné spustenie“ lode KĽDR zlyhal a plavidlo zostalo visieť vo vode.