TCHAJ-PEJ. Taiwanská vládna Demokratická pokroková strana (DPP) prezidenta Laj Čching-te v stredu vylúčila piatich svojich členov, ktorých podozrieva zo špionáže pre Činu.
Medzi nimi je aj bývalý spolupracovník súčasného predsedu Rady Taiwanu pre národnú bezpečnosť Wu Čao-sie, informuje agentúra AFP.
Vlády v Pekingu a Tchaj-peji sa navzájom špehujú už desaťročia, no podľa expertov je hrozba pre Taiwan väčšia vzhľadom na riziko invázie zo strany pevninskej Číny. Tá si ostrov s vlastnou vládou nárokuje ako súčasť svojho územia a nevylúčila použitie sily, aby ho riadne integrovala.
DPP teraz informovala, že jej ústredný hodnotiaci výbor sa jednomyseľne dohodol na vylúčení piatich členov v záujme „ochrany straníckej disciplíny a národnej bezpečnosti“. Odvoláva sa pri tom na súčasnú zložitú medzinárodnú situáciu i bližšie nešpecifikované hrozby zo strany Komunistickej strany Číny.
„Konanie osôb zapojených do prípadov (špionáže) nielenže porušilo zákony našej krajiny, ale aj disciplínu a základné hodnoty našej strany,“ uviedla DPP vo vyhlásení.
Medzi vylúčenými členmi je nemenovaný bývalý spolupracovník Wua z čias, keď pôsobil ako minister zahraničných vecí, ako aj osoba, ktorá pracovala pre prezidenta Laja, keď zastával post viceprezidenta a potom hlavy štátu. DPP neoznámila, či boli voči pätici osôb vznesené aj obvinenia.
Taiwan dlhodobo viní Čínu, že používa špionáž, kybernetické útoky a dezinformácie na oslabenie jeho obranných kapacít. V posledných rokoch sa počet ľudí stíhaných za špionáž v prospech Pekingu na Taiwane dramaticky zvýšil.
Z oficiálnych údajov vyplýva, že čínske tajné služby sa zameriavajú predovšetkým na vyslúžilých a súčasných príslušníkov taiwanskej armády.