DUBAJ. Spojené arabské emiráty dosiahli s Izraelom dohodu o umožnení dodávok naliehavej humanitárnej pomoci do Pásma Gazy. Vyplýva to z vyhlásenia, ktoré v stredu zverejnila tlačová agentúra WAM. Pomoc v počiatočnej fáze pokryje potravinové potreby približne 15-tisíc civilistov v Gaze.
Nátlak na Izrael
Izrael od 2. marca blokuje prísun humanitárnej pomoci do tejto vojnou zničenej palestínskej enklávy, pričom humanitárne organizácie a OSN varujú pred nedostatkom potravín a liekov. Medzinárodné spoločenstvo vyvíja nátlak na Izraelu, aby dodávky pomoci obnovil.
V pondelok Izrael povolil deviatim kamiónom OSN vstup do enklávy, avšak koordinátor humanitárnej pomoci OSN Tom Fletcher v utorok uviedol, že len päť z týchto vozidiel vstúpilo do Pásma Gazy. Izrael následne v utorok povolil OSN poslať do Gazy 93 kamiónov s humanitárnou pomocou, avšak podľa organizácie bola pomoc zdržaná.

Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí SAE šejk Sajf bin Zájid Ál Nahján „mal telefonický rozhovor s Gideonom Saarom, ministrom zahraničných vecí Izraela, ktorý viedol k dohode o umožnení dodávky naliehavej humanitárnej pomoci zo Spojených arabských emirátov,“ informovala WAM. „Pomoc v počiatočnej fáze pokryje potravinové potreby približne 15.000 civilistov v Pásme Gazy,“ uvádza sa vo vyhlásení.
Táto iniciatíva poskytne „základné potreby na podporu prevádzky pekární v Pásme Gazy, ako aj nevyhnutné potreby pre starostlivosť o dojčatá, pričom zároveň zabezpečí kontinuálne dodávky na pokrytie pretrvávajúcich potrieb civilného obyvateľstva“.
AFP tvrdí, že nie je jasné, kedy SAE pošlú túto pomoc do Gazy, alebo kedy bude distribuovaná.
Nedostatočná pomoc
Organizácia Lekári bez hraníc v stredu uviedla, že množstvo humanitárnej pomoci, ktoré Izrael dovolil poslať do Pásma Gazy po 11 týždňoch blokovania prísunu pomoci, nie je dostatočné. Podľa nich ide zo strany Izraela len o snahu vytvoriť dojem, že ukončil blokovanie pomoci.
Izrael je vystavený medzinárodnému tlaku, aby zastavil svoju zintenzívnenú vojenskú kampaň v palestínskej enkláve a aby povolil prísun pomoci na toto vojnou zničené územie.
„Rozhodnutie izraelských predstaviteľov povoliť smiešne nedostatočné množstvo pomoci do Gazy po mesiacoch úplnej blokády naznačuje ich snahu vyhnúť sa obvineniam z vyhladovania ľudí v Gaze, pričom ich v skutočnosti udržiavajú len ledva pri živote,“ uviedla Pascale Coissardová, predstaviteľka MSF v meste Chán Júnis v Pásme Gazy.
Súčasné povolenie na obmedzený počet kamiónov s pomocou je podľa nej vzhľadom na situáciu v Pásme Gazy „žalostne nedostatočné“.
„Medzitým pokračujú evakuačné nariadenia, ktoré naďalej vyháňajú obyvateľstvo z domovov, zatiaľ čo izraelské sily naďalej intenzívne útočia na zdravotnícke zariadenia,“ dodala Coissardová.
„Situácia v Pásme Gazy je znepokojivá a bolestivá. Opakujem svoju úprimnú výzvu, aby bol umožnený vstup dostatočnej humanitárnej pomoci a aby sa ukončili boje, ktorých srdcervúcu cenu platia deti, starí ľudia a chorí,“ povedal k problematike aj pápež Lev XIV. na Svätopeterskom námestí vo Vatikáne.
Ministri podľa WAM diskutovali aj o regionálnych a medzinárodných snahách o obnovenie humanitárnej pomoci, dosiahnutia prímeria a prepustení rukojemníkov. SAE v roku 2020 normalizovali vzťahy s Izraelom v rámci tzv. abrahámovských dohôd, ktoré sprostredkovali Spojené štáty.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondelok vyhlásil, že Izrael musí zabrániť hladomoru na území Pásma Gazy z „praktických i diplomatických dôvodov“.