Pre švédsky koncern Saab mal byť máj mesiacom, keď si jeho tím užije výsledky práce na niekoľkoročnom tendri pre kolumbijské letectvo. To si v apríli za svoju budúcu oporu vybralo stroje JAS-39 Gripen E, ktorých staršiu verziu používa aj česká armáda.
Podpis zmluvy sa čakal do konca roka, možno už na júnovej airshow F-Air Colombia v Bogote.mKolumbijské letectvo sa zatiaľ opiera o 22 izraelských stíhačiek IAI Kfir, ktoré sú modifikáciou francúzskych lietadiel Mirage.
Pôvodne si Kolumbia v roku 2022 vybrala ako dodávateľa francúzsky Dassault Aviation, ktorý mal za viac ako tri miliardy dolárov dodať 16 stíhačiek Rafale. K podpisu zmluvy však neprišlo.
Potom sa do hry vrátil Gripen a porazil americký Lockheed Martin, ktorý ponúkal stíhačky F-16.
Pri májovej návšteve Pekingu však dostal kolumbijský prezident Gustavo Petro ponuku na dodanie 24 strojov J-10C. Viacúčelové stroje sú momentálne globálnou hviezdou sociálnych sietí. Prisudzuje sa im totiž prvý zostrel modernej francúzskej stíhačky Rafale - v indických službách - pri nedávnom leteckom konflikte medzi Indiou a Pakistanom.

Čína zdôrazňuje najmä cenu svojho lietadla, ktoré je v základnej verzii 40 až 45 miliónov dolárov. Oproti tomu cena za Rafale podstatne prevyšuje sto miliónov dolárov a tiež švédsky Gripen E je oproti čínskemu stroju dvakrát taký drahý.