GAZA. Izrael vyhlásil, že v utorok vstúpilo do Pásma Gazy 93 nákladných áut Organizácie Spojených národov (OSN) s humanitárnou pomocou.
Hovorca OSN však uviedol, že hoci dodávky s potravinami a liekmi do palestínskej enklávy prichádzajú, pomoc nebola doposiaľ distribuovaná, informujú agentúry Reuters a AFP.
Chceli vyzdvihnúť zásoby
Podľa izraelskej agentúry COGAT, ktorá dohliada na dovážané zásoby pomoci v Pásme Gazy, „bolo dnes (v utorok) prevezených cez priechod Kerem Šalom do Pásma Gazy 93 nákladných vozidiel OSN s humanitárnou pomocou vrátane múky pre pekárne, potravín pre dojčatá, zdravotníckeho vybavenia a liekov“.
Hovorca OSN Stéphane Dujarric potvrdil, že na palestínsku stranu priechodu Kerem Šalom sa v utorok dostalo „niekoľko desiatok“ vozidiel OSN. Dodal, že žiadna pomoc v enkláve pre jej viac ako dva milióny obyvateľov zatiaľ nebola distribuovaná.
„Dnes jeden z našich tímov čakal niekoľko hodín ..., aby sa dostal do oblasti Kerem Šalom a vyzdvihol zásoby. Žiaľ, nepodarilo sa im (ich) dopraviť do nášho skladu,“ povedal Dujarric. „Takže aby bolo jasné, hoci do Pásma Gazy prichádza viac dodávok, nedokázali sme zabezpečiť ich prísun do našich skladov a na miesta dodávok,“ dodal hovorca OSN.
Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) skôr v utorok oznámil, že Izrael povolil OSN poslať do Pásma Gazy pre približne 100 kamiónov s humanitárnou pomocou. Len v pondelok vstúpilo do enklávy prvých deväť vozidiel s pomocou, ktorej prísun blokoval Izrael od 2. marca.
Humanitárne organizácie aj predstavitelia iných štátov dlhodobo kritizovali izraelskú blokádu dodávok pomoci a varovali aj pred hladom, ktorý sa medzi obyvateľmi Pásma Gazy šíri v dôsledku nedostatku potravín.
Pavel: Situácia v Gaze je neudržateľná
Humanitárna situácia v Pásme Gazy je podľa českého prezidenta Petra Pavla neudržateľná a vyžaduje urgentné riešenie.
Česko by podľa neho malo oddeliť svoju všeobecnú podporu Izraela od podpory krokov, ktoré robí vláda Benjamina Netanjahua a dať to jasne najavo. Povedal to v utorok počas návštevy Bruselu, informuje spravodajkyňa TASR.
„Je úplne zrejmé, že humanitárna situácia v Gaze sa stáva neudržateľnou a že vyžaduje veľmi urgentné riešenie. Pre nás by z toho malo vyplynúť jedno: oddeliť našu všeobecnú podporu Izraela od podpory vlády Benjamina Netanjahua a - lepšie povedané - všetkých krokov, ktoré robí. S niektorými sa stotožniť môžeme, s niektorými určite nie. A asi by bolo správne, aby sme to jasne povedali,“ podotkol Pavel.
Česko podľa neho chce, aby do Pásma Gazy prúdila humanitárna pomoc. Zároveň zdôraznil, že jediné, čo môže do regiónu priniesť mier a pokoj, je dvojštátne riešenie. „Na tom by sme mali trvať, akékoľvek hľadanie kľučiek nám nepomôže a mali by sme celkom jasne povedať, že humanitárne ohľady sú pre nás dôležité, nech sa týkajú kohokoľvek,“ dodal český prezident.
Podporu humanitárnej pomoci pre Pásmo Gazy v utorok potvrdil aj český minister zahraničných vecí Jan Lipavský. Pripomenul, že ČR enkláve vlani poskytla najmä potravinovú pomoc vo výške 20 miliónov korún. Podotkol však, že celý proces pomoci musí byť zorganizovaný tak, aby nemohla „vyživovať“ Hamas, ktorý podľa jeho slov neustále pokračuje v útokoch na Izrael.
Francúzsko, Veľká Británia a Kanada v pondelok odsúdili konanie Izraela a vyjadrili nesúhlas s jeho rozšírenou ofenzívou v enkláve. Kritizovali predstaviteľov izraelskej vlády za ich hrozby masovým presídlením civilistov a varovali pred konkrétnymi opatreniami voči Izraelu, vrátane sankcií, za jeho aktivity v Pásme Gazy a na Západnom brehu Jordánu. Lipavský v utorok uviedol, že iniciatívy týchto krajín, ktoré vyzvali na zvýšenie humanitárnej pomoci, neprinášajú nič zásadné.