BRUSEL. Európska komisia (EK) predstavila plán na zníženie množstva prisťahovalcov v Európskej únii (EÚ).
Návrh by rozšíril súčasné opatrenia a uľahčil posielanie neúspešných žiadateľov o azyl do tzv. bezpečných tretích krajín.
Informovala o tom agentúra AFP.
„Krajiny EÚ boli za posledné desaťročie pod značným migračným tlakom,“ uviedol komisár EÚ pre vnútorné veci a migráciu Magnus Brunner. Návrh označil za „ďalší nástroj, ktorý pomôže členským štátom efektívnejšie spracovať žiadosti o azyl“.
Podľa súčasných pravidiel môže byť žiadosť o azyl zamietnutá, ak ju žiadatelia mohli podať v „bezpečnej“ tretej krajine, kde majú „skutočné väzby“. Pod týmto pojmom sa zvyčajne rozumie krajina, v ktorej žiadateľ žil, pracoval, alebo v ktorej má rodinu.
Nový návrh EK k bezpečným tretím krajinám zahŕňa aj akýkoľvek štát, cez ktorý žiadateľ o azyl prechádzal na ceste do Európy, a ktorý EÚ považuje za bezpečný.
V plánovanej reforme možno koncept bezpečných tretích krajín uplatniť aj v prípade, že nie je splnená podmienka o preukázateľnom spojení žiadateľa s inou krajinou alebo o jeho prechode cez iný vhodný štát. Bolo by to možné vtedy, ak existuje dohoda medzi členskými štátmi a treťou „bezpečnou krajinou“.
Prijatím návrhu by sa výrazne zvýšil počet osôb, ktorým by mohla byť žiadosť o azyl zamietnutá, a ktoré by mohli byť z EÚ vyhostené. Návrh musí schváliť Európsky parlament a členské štáty, ale podľa AFP už teraz vyvolal ostrú kritiku najmä od skupín na ochranu ľudských práv.
Sarah Chanderová, riaditeľka Equinox – Iniciatívy pre rasovú spravodlivosť, uviedla, že EÚ „cynicky prekrúca pojem ‚bezpečnosť‘, aby splnila svoje vlastné represívne ciele“. Podľa nej by návrh „pripravil cestu migrantom, ktorí môžu byť vyhostení a deportovaní v podstate kamkoľvek, čím (ich) vystavuje nebezpečenstvu“.