LONDÝN. Prelomová zmluva, reset vzťahov, píšu zahraničné médiá o dohode, ktorú v pondelok v Londýne dosiahli predstavitelia Európskej komisie a britskej vlády.
Dohoda má nastaviť nové vzťahy medzi Spojeným kráľovstvom a Európskou úniou, ktorú opustilo v roku 2020. Nastavenie lepších postbrexitových vzťahov však nie je jediným účelom dohody.
Obe strany k nej dotlačila aj bezpečnostná situácia v Európe, ktorú tvaruje ruská dobyvačná vojna na Ukrajine, hybridné aktivity, ale aj slabnúca ochota Spojených štátov garantovať európsku bezpečnosť.
Dohoda má zjednodušiť pohyb britských turistov po štátoch Európskej únie, uľahčiť vzdelávacie a študentské programy či umožniť európskym rybárom loviť v britských výsostných vodách.
V bezpečnostnej oblasti vznikol formálny obranný pakt medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom.
Predstavitelia oboch strán sa raz za šesť mesiacov majú stretávať k témam zahraničnej a bezpečnostnej politiky, EÚ aj Británia majú koordinovať sankcie, deliť sa o informácie a vytvoriť spoločnú vesmírnu bezpečnostnú politiku, zhrnula BBC.
"Treba sa pozerať vpred. Posunúť sa od zaseknutých debát a politických súbojov k zdravému rozumu a praktickým riešeniam," okomentoval dohodu britský premiér Keir Starmer.
Opozičným britským konzervatívcom prekáža osobitne rybolov. "Dvanásť rokov prístupu do britských vôd je trikrát toľko, ako vláda pôvodne chcela. Brusel nám opäť určuje pravidlá," vyhlásila Kemi Badenoch, líderka Konzervatívnej strany.
V článku sa dočítate:
- Čo znamená dohoda v hospodárskej oblasti pre Úniu a pre Londýn,
- čo prinesie turistom alebo študentom,
- aký je jej bezpečnostný rozmer.
Európa otvorí obranný trh
Trumpove clá spolu s varovaniami, že Európa sa bude musieť viac brániť sama, prinútili vlády po celom svete prehodnotiť obchodné, obranné a bezpečnostné vzťahy a britského premiéra Keira Starmera pritlačili bližšie k európskym lídrom, napísala o dohode agentúra Reuters.
"Európska únia a Spojené kráľovstvo sú blízkymi spojencami pri podpore Ukrajiny, osobitne cez Ukrajinskú obrannú kontaktnú skupinu vrátane Vojenskej asistenčnej misie EÚ (EUMAM) a operácie Spojeného kráľovstva INTERFLEX," píše sa v texte obrannej dohody, ktorú zverejnila britská vláda.
Británia vďaka nej získa prístup do spoločných európskych obranných obstarávaní, hoci magazín Politico podotýka, že budú potrebné ďalšie rokovania.
Britské strojárske či obranné spoločnosti ako BAE Systems či Babcock International sa tak budú môcť zúčastňovať na programe Readiness 2030 (v minulosti známy ako ReArm Europe), ktorý má poskytnúť až 800 miliárd eur na naštartovanie európskeho zbrojárskeho priemyslu a posilnenie európskej obrany.
Británia je pritom jadrovou mocnosťou, jej bližšie primknutie k Európe tak môže mať význam osobitne pre štáty na severe kontinentu.
Predsedníčka eurokomisie Ursula von der Leyenová však poznamenala, že aktuálna dohoda je iba prvým krokom na ceste britského priemyslu k peniazom z EÚ, konkrétne z nástroja SAFE, ktorý má priniesť 150 miliárd eur na pôžičkách so spoločným ručením Európskej únie.
Britské firmy by sa tak v schéme SAFE považovali za európske, za čo však EÚ požaduje finančný príspevok od Londýna, píše Guardian s dodatkom, že Únia už má podobné dohody s Nórskom a Ukrajinou.
Dohoda okrem toho obsahuje spoluprácu v oblasti námornej bezpečnosti, hybridných hrozieb či pravidelné konzultácie ohľadom bezpečnostnej politiky, ktoré by sa mali konať raz za šesť mesiacov.

Turisti zrejme musia počkať
Dohoda by mala britským občanom umožniť, aby na letiskách znova prechádzali cez kontrolu určenú pre držiteľov európskych pasov.
Táto výhoda však bude nabiehať pomaly a naplno sa rozbehne až na jeseň, keď Európska únia zavedie systém EES na registráciu vstupov a výstupov občanov z krajín mimo EÚ, ktorí nepotrebujú vízum. Britskí turisti si tak nebudú musieť dať opečiatkovať pas.
Nová dohoda by mala uľahčiť život aj študentom a mladým pracujúcim, hoci detaily sa podľa BBC ešte budú musieť prerokovať. Spojené kráľovstvo by sa malo vrátiť do programu Erasmus, ktorý pomáha organizovať štúdium alebo stáže v zahraničí.
V hospodárskej oblasti je dôležitým momentom, že EÚ aj Londýn vytvoria jednotný trh uhlíkových emisií, aby sa vyhli vzájomnému zdaňovaniu ocele či cementu.
Rybári sú rozdelení
Kým v Británii sa mimo politiky ozvalo množstvo hlasov, ktoré dohodu vítajú, britskí rybári hovoria o sklamaní prakticky unisono s opozíciou. "Je to ďaleko od toho, v čo sme dúfali. Zhorší to situáciu," cituje denník Guardian Mika Cohena, šéfa britskej Národnej federácie rybárskych organizácií.
Tvrdí, že Londýn sprístupnil britské vody rybárom z kontinentu za nič a mal si vyrokovať výhradnú kontrolu nad pobrežnými vodami, kam by iné ako britské lode vpúšťal iba za určitých podmienok.
Dohodu kritizuje aj expremiér Boris Johnson. Starmer podľa neho "obetoval britské rybolovné záujmy, znova umožní plienenie našich vôd, pričom podľa aktuálnej brexitovej dohody máme na dosah prevzatie plnej kontroly nad každou rybou v našich vodách", povedal.
Výnimkou bolo stanovisko spoločnosti Salmon Scotland, ktorá združuje škótsky lososový priemysel. "Gratulujeme britskej vláde k zabezpečeniu dohody s EÚ, ktorá prekoná obchodné bariéry a uľahčí dodávky našich lososov na trh," povedal podľa Guardianu šéf spoločnosti Tavish Scott.
Výmenou za predĺženie slobody rybolovu Spojené kráľovstvo získalo možnosť menej prísnych kontrol na vývoz potravín do EÚ, väčšina kontrol rastlinného a živočíšneho tovaru na hraniciach sa zruší, píše BBC.
Stanica dokonca poznamenáva, že Spojené kráľovstvo bude vďaka novej dohode môcť po prvýkrát od brexitu exportovať do EÚ surové hamburgery či klobásy.