ATLANTA, BRATISLAVA. Tridsaťročnú Adrianu Smithovú z amerického štátu Georgia vo februári trápili silné bolesti hlavy. Išla preto do nemocnice, kde jej dali lieky a prepustili ju.
Na druhý deň sa však jej priateľ doma zobudil na to, ako Smithová lapá po dychu a zavolal záchranku. V nemocnici následne zistili, že má v mozgu krvné zrazeniny a vyhlásili ju za mozgovo mŕtvu.
Nemocnica však ženu naďalej drží na prístrojoch - a to bez toho, aby jej rodina na to dala súhlas. Smithová je totiž tehotná.
V Georgii na juhu USA platí prísny interrupčný zákon, ktorý hovorí, že ak je u dieťaťa detegovaný tep srdca, potrat sa nemôže vykonať. To sa stáva väčšinou okolo šiesteho týždňa tehotenstva.
Viaceré americké štáty majú zákony, ktoré zakazujú odpojenie tehotnej ženy, ktorá prežíva len vďaka prístrojom, Georgia však nie je jedným z nich, hovorí odborník na lekárske právo a etiku Thaddeus Pope.
„Odstránenie mechanickej ventilácie alebo iných prístrojov by nepredstavovalo potrat. Pokračovanie v liečbe nie je zo zákona povinné," povedal pre denník Washington Post.
V článku sa dočítate aj:
- o aký prípad ide,
- čo hovorí jej rodina,
- ako sa v minulosti skončil podobný prípad.
Dieťa možno neprežije
V čase mozgovej smrti - čo znamená, že žena je mŕtva aj z právneho hľadiska - bola Smithová približne v deviatom týždni tehotenstva. V súčasnosti je zhruba v 21. týždni.
Smithovú v súčasnosti držia na prístrojoch v nemocnici, kde pracovala ako zdravotná sestra. Chcú tak urobiť, kým nebude v 32. týždni tehotenstva - vtedy má jej dieťa šancu, že prežije.
Nemocnica pre stanicu NBC News uviedla, že pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti sa riadi klinickými odborníkmi v súlade so zákonmi štátu, kde spadá aj protiinterrupčný zákon.