WASHINGTON. Americká vláda dala Iránu jasne najavo, že Spojené štáty mu v rámci rokovaní o jeho jadrovom programe nedovolia obohacovať urán na akýkoľvek účel, povedal pre televíziu ABC News osobitný vyslanec USA Steve Witkoff.
Iránski predstavitelia túto možnosť odmietajú, píše agentúra DPA.
Požiadavky označil za neprijateľné
„Máme jednu veľmi, veľmi jasnú hranicu, a tou je obohacovanie uránu. Nemôžeme pripustiť ani jedno percento schopnosti obohacovania,“ povedal Witkoff.
Podľa neho USA predložili Iránu návrh, ktorý túto otázku rieši bez toho, aby si Washington Teherán znepriatelil.
Iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arákčí dlhodobo odmieta možnosť, že by sa Teherán vzdal obohacovania uránu. Tlačová agentúra ISNA informovala, že tieto požiadavky opäť označil za absolútne neprijateľné a neprospievajúce pokroku v rokovaniach. Návrh odmietol aj iránsky prezident Masúd Pezeškiján a požiadavku USA označil za „ponižujúcu“.
Witkoff zdôraznil, že Washington vie dosiahnuť svoje ciele v rámci rokovaní o iránskom jadrovom programe „všetkými možnými spôsobmi“. Od ďalšieho stretnutia, naplánovaného v najbližších dňoch v Európe, očakáva „pozitívny vývoj“.
USA hovoria o návrhu
Prezident Spojených štátov Donald Trump v piatok uviedol, že v súvislosti s týmito rokovaniami Irán dostal americký návrh. Podľa Arákčího však krajina žiadny písomný návrh od USA neobdržala.
Trump v roku 2018 odstúpil od jadrovej dohody veľmocí s Iránom. Tá zmiernila sankcie na Teherán výmenou za obmedzenie jeho nukleárnych aktivít. Po odstúpení USA prestala krajina dodržiavať dohodu a výrazne napredovala v jadrovom vývoji.
Západné mocnosti obviňujú Irán, že sa snaží získať jadrové zbrane. Teherán to dlhodobo popiera a tvrdí, že jeho jadrový program je určený výlučne na civilné účely.
Irán v súčasnosti obohacuje urán na 60 percent čistoty, čo výrazne presahuje limit 3,67 percenta, ktorý stanovila dohoda s veľmocami z roku 2015. Na vývoj jadrovej zbrane je potrebný urán obohatený na 90 percent.