BAGDAD. Iracký premiér Muhammad Šijá Súdání v sobotu uviedol, že Irak poskytne 40 miliónov dolárov na obnovu Libanonu a Pásma Gazy po skončení bojov.
Urobil tak počas 34. summitu Ligy arabských štátov, ktorý sa koná v irackej metropole Bagdad.
Potrebujeme trvalé prímerie
Irak súhlasí s vytvorením „arabského fondu na podporu úsilia o obnovu“ po skončení bojov v regióne, povedal Súdání arabským lídrom. Irak prispeje „20 miliónov dolárov na obnovu Gazy a 20 miliónov na obnovu Libanonu,“ dodal.
Generálny tajomník OSN António Guterres v sobotu vyzval na trvalé a okamžité prímerie v Pásme Gazy po tom, čo izraelská armáda v noci oznámila rozšírenie vojenskej operácie v palestínskej enkláve.
Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí požiadal šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa, aby vyvinul tlak na dosiahnutie prímeria v Gaze. Španielsky premiér Pedro Sánchez vyhlásil, že jedinou cestou k mieru v regióne je dvojštátne riešenie a vyzval na uznanie Palestínskeho štátu.
Izraelská armáda v noci na sobotu oznámila začiatok novej operácie v Pásme Gazy. Tamojšie úrady informovali, že od polnoci miestneho času zahynulo pri izraelských útokoch 58 ľudí. Za uplynulých 24 hodín zaznamenali najmenej 146 obetí a 459 zranených.
„Potrebujeme trvalé prímerie, teraz,“ povedal Guterres lídrom na 34. summite Ligy arabských štátov v irackom Bagdade. „Som znepokojený správami o plánovanom rozšírení pozemných operácií Izraela a ďalších krokoch,“ dodal. Zároveň odmietol vysídľovanie obyvateľov Pásma Gazy.
Egyptský prezident Sísí vyzval Trumpa, „ako lídra, ktorý chce upevniť mier, aby vynaložil všetko potrebné úsilie a tlak na dosiahnutie prímeria v Pásme Gazy“. To by podľa neho otvorilo cestu „pre vážny politický proces, v ktorom by vystupoval ako sprostredkovateľ a garant“.
Na vyvíjanie tlaku na Izrael vyzval aj španielsky premiér. Svetoví lídri podľa neho musia vyvíjať nátlak, aby „zastavili masaker v Gaze, najmä prostredníctvom nástrojov, ktoré nám poskytuje medzinárodné právo“. Dodal, že „neprijateľný počet“ obetí vojny medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas porušuje „princíp ľudskosti“. Celkový počet obetí podľa ministerstva zdravotníctva kontrolovaného Hamasom presiahol 53.200.
Sánchez oznámil, že Madrid plánuje predložiť rezolúciu OSN, ktorá bude žiadať rozhodnutie Medzinárodného súdneho dvora o metódach vedenia vojny zo strany Izraela. Španielsko podľa premiéra podporí aj ďalší návrh rezolúcie OSN, ktorý vyzýva Izrael, aby ukončil humanitárnu blokádu a zaručil „plný a neobmedzený prístup humanitárnej pomoci“ do Pásma Gazy.
Premiér tento mesiac v parlamente povedal, že na Valnom zhromaždení OSN predloží návrh rezolúcie, ktorého cieľom bude „navrhnúť neodkladné opatrenia na zastavenie zabíjania nevinných civilistov a zabezpečiť humanitárnu pomoc“. Prioritou je podľa jeho slov presadzovanie politického riešenia konfliktu a vyzval ostatné krajiny, aby uznali Palestínsky štát.
Izraelská ofenzíva
Vojna v Pásme Gazy sa začala v októbri 2023 po útoku palestínskeho militantného hnutia Hamas na Izrael. Podľa údajov AFP si útok vyžiadal na izraelskej strane 1218 obetí, väčšinou civilistov. Izraelská odvetná ofenzíva si vyžiadala už najmenej 53.119 obetí v Pásme Gazy, poväčšine civilných obyvateľov, uvádza ministerstvo zdravotníctva pod správou Hamasu. Z 251 rukojemníkov zajatých počas októbrového útoku na Izrael zostáva v Gaze ešte 57. Podľa izraelskej armády je však 34 z nich mŕtvych.
Libanonské militantné hnutie Hizballáh v októbri 2023 začalo útočiť na Izrael v solidarite s Hamasom, proti ktorému Izrael vedie vojnu v Pásme Gazy. Izrael a Hizballáh však v novembri 2024 uzavreli dohodu o prímerí a po roku bojov je libanonské hnutie podľa AFP takmer zničené.