DAMASK. Sýrske úrady oznámili, že spoločne s tureckými zložkami zaistili približne deväť miliónov tabliet nelegálneho stimulačného prostriedku podobného amfetamínu a známeho pod názvom captagon.
Časť zásielky mala smerovať do Turecka, informovala agentúra AFP.
Podľa ministerstva sýrske a turecké bezpečnostné zložky sledovali pašerákov celý mesiac a zadržali ich v sýrskom meste Aleppo, ktoré leží neďaleko spoločnej hranice.
Počas vlády sýrskeho prezidenta Bašára Asada, najmä počas občianskej vojny, ktorá sa začala v roku 2011, sa captagon stal najväčším vývozným artiklom Sýrie. Od Asadovho zosadenia v decembri 2024 nové islamistické úrady objavili v skladoch a na vojenských základniach milióny tabliet captagonu.
Pašovanie drog zo Sýrie však pretrváva, pričom susedné krajiny občas zadržia aj veľké množstvá captagonu. Iracké bezpečnostné zložky ho napríklad v marci zhabali viac ako tonu. Šlo o zásielku, ktorá sa pašovala zo Sýrie cez Turecko.
Aj Jordánsko v apríli zmarilo pokus o pašovanie captagonu zo Sýrie, pričom zaistilo „stovky tisíc“ tabliet. Jordánske úrady začiatkom roka 2025 deklarovali pripravenosť spolupracovať s novými sýrskymi úradmi na riešení pašovania drog a zbraní cez spoločnú hranicu dlhú 375 kilometrov.
Captagon svoj názov odvodzuje od kedysi legálneho lieku proti narkolepsii, píše AFP. Na trh sa dostal v roku 1961 a používal sa na liečenie hyperkinetických porúch u detí, narkolepsie alebo depresie.
Používateľom navodzoval pocity eufórie a dodával im množstvo energie - nepotrebovali spať ani jesť, nereagovali na bolesť. Je silne návykový. V roku 1986 sa preto dostal na zoznam látok zakázaných Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO).
V súčasnosti sa vyrába nelegálne a v Saudskej Arábii a bohatých krajinách Perzského zálivu sa používa ako párty droga. Používajú ho však aj ľudia, ktorí potrebujú dlho pracovať alebo majú viacero zamestnaní, dodáva AFP.