PRAHA. Český prezident Petr Pavel sa na Pražskom hrade postupne stretol s lídrami všetkých politických strán a hnutí zastúpených v Poslaneckej snemovni českého parlamentu, aby s nimi rokoval o bezpečnosti.
Naposledy sa o spoločné rokovanie s cieľom nájsť v tejto téme zhodu medzi vládou a opozíciou pokúsil premiér Petr Fiala, na schôdzku však neprišli hnutie ANO ani SPD, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.
O eure a silnej Európe
Ako prvých Pavel vo štvrtok prijal zástupcov opozičných Pirátov. Ich predseda Zdeněk Hřib po schôdzke uviedol, že mali s prezidentom stopercentnú zhodu na prioritách aj spôsobe ich riešenia.
„Zhodli sme sa aj na tom, že je dôležité, aby tu bola silná Európa, za nás je to jednoznačne záruka bezpečnosti ČR,“ povedal Hřib a dodal, že okruh tém, ktorých sa dotkli, bol široký. Zhodli sa podľa jeho slov aj na tom, že ČR by mala čo najskôr prijať euro, pretože to pomôže českej ekonomike, ktorá je priamo závislá od vývozu do Európy.
Predseda opozičného hnutia SPD Tomio Okamura privítal sprostredkovaciu rolu prezidenta, k prípadným spoločným rokovaniam s vládnymi stranami o tejto téme je skeptický. Schôdzku na hrade označil za korektnú a vecnú, štýl rokovania nebol podľa jeho slov vôbec konfrontačný.
Podotkol, že jeho hnutie nesúhlasí s každoročným zvyšovaním výdavkov na obranu, lebo to podľa nich nezodpovedá súčasným ekonomickým možnostiam ČR a môže to ohroziť aj sociálnu stabilitu. Zdôraznil, že SPD je za to, aby občania rozhodli v referende, či by ČR mala zostať v EÚ a NATO.
Snaha nájsť zhodu
Predseda hnutia STAN Vít Rakušan rovnako ocenil snahu prezidenta nájsť medzi stranami v tejto téme nejakú zhodu.
„Ak niekto môže moderovať debatu, ktorá nebude zaťažená tým, že sa blížia parlamentné voľby, tak je to prezident a v tomto úsilí ho podporujeme,“ povedal Rakušan. Pavel všetkým podľa neho zdôrazňuje, aby tému bezpečnosti v predvolebnej kampani nepolitizovali. Dodal, že ich spoločným želaním je, aby ani parlamentné voľby nezmenili to, že Česko si uvedomuje svoje spojenecké väzby a aká je bezpečnostná situácia.
Hnutie ANO nemá podľa Babiša s prezidentom rozpor. „Na bezpečnosť máme rovnaký názor. Musíme dávať peniaze na obranu, ale... sme presvedčení, že sa dá nakupovať za podstatne menšie náklady,“ zdôraznil s tým, že zákazky by mali byť transparentné, avšak nie sú a v rezorte obrany dochádza k „čudnému“ vykazovaniu výdavkov. Nevylúčil ani podanie trestného oznámenia.
Hnutie tiež údajne mrzí, že s vládou Petra Fialu nenachádza spoločnú reč. „Rokovanie s pánom premiérom pre nás nemá zmysel, pretože to nikdy nič neprinieslo. Pán premiér žije vo svojom svete neprávd, lží a demagógie. Keď na nás nemal čas predtým, nevidíme dôvod, aby sme s ním niečo riešili,“ dodal šéf ANO.
Obvinenia Babiša odmietli
Zástupcovia koalície SPOLU, ktorí s prezidentom rokovali ako poslední, odmietli obvinenia Babiša o tom, že by sa v rozorte obrany dialo niečo nekalé. „Slová Babiša spochybňujúce kroky ministerstva obrany považujem za veľmi nebezpečné, môžu viesť k spochybneniu krokov, ktoré vedú k zaisteniu bezpečnosti a obrany tejto krajiny,“ povedal predseda KDU-ČSL Marek Výborný.
Ministerka obrany Jana Černochová sa podľa neho od nástupu do funkcie snaží dať rezort do poriadku po tom, čo ho riadilo práve hnutie ANO. Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová dodala, že sa s prezidentom zhodli na tom, že cesta k bezpečnosti v ČR vedie cez čo najväčšiu podporu Ukrajiny v jej boji proti Rusku.
O nájdenie zhody v téme bezpečnosti a zvyšovania výdavkov na obranu sa už skôr pokúsil aj Fiala, keď marci zvolal stretnutie šéfov strán, na ktorom o tom s nimi chcel hovoriť. Na schôdzku však prišli len Piráti. Zvyšné dva opozičné subjekty argumentovali tým, že rokovanie je zbytočné, keďže zámer zvyšovať výdavky na obranu na tri percentá HDP do roku 2030 vláda krátko predtým už schválila.