LONDÝN, BRATISLAVA. Vraždili neozbrojených ľudí v spánku a popravovali zadržané osoby vrátane detí.
Bývalí príslušníci britských Špeciálnych jednotiek (SF) prelomili v rozhovoroch pre televíziu BBC roky mlčania o vojnových zločinoch, ktoré spáchali ich kolegovia počas misií v Iraku aj Afganistane.
„Zabíjanie sa stalo rutinou,“ vraví jeden z veteránov.
Svedectvo viac ako 30 osôb, ktoré s BBC hovorili pod podmienkou zachovania anonymity z dôvodu kódexu mlčania, ponúka detailný opis vraždenia bývalých členov SF, zastrešujúcej skupiny, ktorá zahŕňa britskú Špeciálnu leteckú jednotku (SAS), britskú Špeciálnu námornú jednotku (SBS) a niekoľko ďalších podporných plukov.
Doteraz najpodrobnejšia správa nadväzuje na dlhoročné reportovanie BBC o britských veteránoch podozrivých z vojnových zločinov. Bývalý britský premiér David Cameron bol pritom počas svojho funkčného obdobia údajne opakovane varovaný o postupoch SF v Ázii vrátane zabíjania civilistov.
Britské ministerstvo obrany v reakcii podporilo verejné vyšetrovanie údajných vojnových zločinov a vyzvalo k svedectvu všetkých veteránov s relevantnými informáciami.
V článku sa dočítate:
- ako britskí vojaci falšovali správy,
- aké vlastné pravidlá a postupy si Briti vytvorili,
- ako na obvinenia reagoval Cameron.
Ako útok v sebaobrane
Najelitnejšie pluky Veľkej Británie podľa očitých svedkov pravidelne a úmyselne porušovali vojnové zákony, ktoré stanovujú, že človek môže byť úmyselne zabitý iba v prípade, že predstavuje priamu hrozbu pre životy britských vojakov alebo iných ľudí.
Britskí vojaci vo výslužbe následne detailne opísali „barbarské“ správanie medzi príslušníkmi britskej armády počas operácií na ázijskom kontinente.
„Zatkli chlapca a zastrelili ho,“ spomína jeden veterán. „Bolo to evidentne dieťa, ani zďaleka nebolo v bojovom veku.“
Inokedy zase Briti zajatca prehľadali, spútali a následne zastrelili, pričom zbraň „podstrčili“ k telu, aby to na fotografiách vyzeralo ako útok v sebaobrane.
„Hocikedy si so sebou brali falošný granát, ktorý nemohol vybuchnúť,“ povedal bývalý britský operátor SAS.
Podľa svedectiev si britskí vojaci zároveň pomáhali falšovať správy týkajúce sa rôznych operácií, aby sa vyhli prípadnej kontrole konania útočných tímov na mieste.
„Rozumeli sme, ako písať správy, aby prípad nepostúpili vojenskej polícii,“ povedal jeden z veteránov.
„Ak to vyzeralo, že streľba mohla predstavovať porušenie pravidiel konfliktu, tak vám zavolali z veliteľstva a pomohli vám objasniť formulácie. ‚Pamätáte si, že niekto urobil náhly pohyb?‘ ‚Och, áno, teraz už si pamätám.‘ Tak sme fungovali.“
Ďalší veterán britských špeciálnych síl povedal, že správy boli jednoducho „fikciou“.
Medzi spomínanými príkladmi je napríklad správa, ktorá uvádzala opis náhlej prestrelky, zatiaľ čo na sprievodných fotografiách sú zachytené osoby s čistými priestrelmi hláv.

Návykové zabíjanie
Príslušníci SAS a SBS si v Iraku aj Afganistane tiež vytvárali vlastné pravidlá a postupy.
„Niekedy sme cieľ identifikovali, a potom ho zastrelili,“ povedal iný veterán. „Inokedy jednotka jednoducho zabila všetkých mužov, ktorých našla.“
V ďalších prípadoch, keď útočné tímy získali kontrolu nad určitou oblasťou, strieľali britskí vojaci do všetkých ľudí na zemi vrátane zranených. „Očakávalo sa to,“ tvrdí veterán s tým, že podobné kroky sa vo všeobecnosti ani len neskrývali.
V rámci veliteľskej štruktúry SF údajne „každý“ vedel, čo sa deje, povedal ďalší veterán. „Existoval implicitný súhlas s tým, čo sa dialo.“
Úmyselné zabíjanie zranených ľudí, ktorí nepredstavujú hrozbu, je porušením medzinárodného práva, ale veterán SBS uvádza, že zranení ľudia sú počas podobných operácií bežne zabíjaní, pričom opisuje, ako k zadržanému mužovi počas ošetrovania prišiel istý britský vojak a strelil ho do hlavy.
„Zabíjanie bolo úplne zbytočné,“ dodáva. „Nešlo o vraždy z milosrdenstva. Išlo o [chladnokrvné] vraždy.“ Medzinárodné právo pritom vojakom zakazuje aj úmyselné zabíjanie neozbrojených civilistov alebo vojnových zajatcov.
Veteráni však tvrdia, že časom sa aj medzi tými najtichšími mužmi postupne začali prejavovať vážne psychopatické črty. „Cítili sa nedotknuteľní.“
Zabíjanie sa podľa ďalšieho svedka, ktorý slúžil v britskej armáde, vedelo stať „návykovým“ a niektorých členov elitného pluku úplne opojilo. „Bolo tam veľa psychotických vrahov,“ vraví.
Z údajov BBC tiež vyplýva, že istý britský operátor zabil desiatky ľudí počas jednej šesťmesačnej misie v Afganistane.
„Zdá sa, že sa niekoho snažil zabiť pri každej operácii. Každú noc niekto [zomrel],“ vraví bývalý kolega Brita. „Skutočne pôsobil ako psychopat,“ dodáva.
V jednom incidente, ktorý sa podľa svedkov stal neslávne známym, Brit údajne podrezal hrdlo zranenému Afgancovi po tom, ako povedal kolegovi, aby prestal strieľať.
„Chcel proste doraziť zraneného muža nožom,“ dodáva jeho ďalší bývalý kolega.

Systematické utajovanie
Bývalý afganský prezident Hamid Karzaj počas operácií SF v Afganistane podľa BBC informoval bývalého britského premiéra o úmrtiach civilistov vrátane detí. Cameron navštívil Afganistan medzi rokmi 2010 až 2013 sedemkrát, pričom Karzaj údajne opakovane vyjadroval svoje obavy.
Cameronov hovorca však pre BBC uviedol, že Karzajove otázky sa týkali síl NATO vo všeobecnosti, pričom nenastolil žiadne konkrétne incidenty týkajúce sa britských špeciálnych jednotiek.
„Akýkoľvek náznak, že sa Cameron spolčil s cieľom zakryť obvinenia zo závažných trestných činov, je úplný nezmysel,“ dodal s tým, že je potrebné počkať na zistenia oficiálneho vyšetrovania.
BBC dodáva, že Veľká Británia nemá parlamentný dohľad nad SF, keďže zodpovednosť za ich činy v konečnom dôsledku nesie premiér spolu s ministrom obrany a veliteľom špeciálnych síl.
Ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) v reakcii uviedla, že reportovanie BBC je mimoriadne závažné.
„Správy o sfalšovaných výpovediach, podstrčených dôkazoch a zjavných snahách o potlačenie alebo manipuláciu s vyšetrovaniami naznačujú možnosť systematického utajovania,“ uviedol generálny riaditeľ AI Sacha Deshmukh.
Deshmukh píše, že obvinenia, ktoré sa diali v priebehu niekoľkých rokov, poukazujú na potenciálny vzorec inštitucionálneho utajovania a zlyhania dohľadu v rámci britského ministerstva obrany, čo je hlboko znepokojujúce.
„Hlásené úmyselné zabíjanie zadržaných osôb vrátane detí a zranených [ľudí] by predstavovalo vážne porušenie medzinárodného humanitárneho práva,“ dodal s tým, že spravodlivosť sa nesmie ďalej odkladať.