WASHINGTON, BRATISLAVA. Hollywoodsky herec George Clooney zorganizoval vlani v júni podujatie s cieľom vyzbierať peniaze pre amerického prezidenta Joea Bidena, ktorému v tom čase vrcholila kampaň za znovuzvolenie. Ako dlhoročný podporovateľ Demokratickej strany sa herec s Bidenom stretol v zákulisí, dosluhujúci prezident ho však zrejme nespoznal.
Prezident vyzeral „výrazne zmenšený, akoby zostarol o desať rokov, odkedy ho Clooney videl naposledy v decembri 2022“, píše sa v knihe s názvom Prvotný hriech: Bidenov úpadok, jeho zakrývanie a jeho katastrofálna voľba znovu kandidovať.
Jej autormi sú Jack Tapper a Alex Thompson, politickí redaktori stanice CNN a portálu Axios.
Loading
...
Autori v knihe, ktorá vyjde 20. mája, hovoria tiež o tom, že napriek viditeľnému zostarnutiu a obáv zo strany verejnosti aj darcov strany sa Bidenov tím jeho očividnú únavu a slovné omyly snažil potlačiť či zakryť.
Novinári sa pri obsahu knihy odvolávajú na zhruba dvesto ľudí z okolia Demokratickej strany, viacerí z nich sú podľa nich na vysokých pozíciach.
„Niektorí možno nikdy nepriznajú, že s nami hovorili, ale všetci poznajú pravdu na týchto stránkach,” píšu.
V článku sa dočítate aj:
- koho si Biden nepamätal,
- ako chcel jeho tím zahladiť stopy starnutia,
- ako na knihu reaguje Bidenov tím.
Zabúdanie mien
Clooney nie je jediný Bidenov spojenec, na ktorého si podľa novinárov nevedel starnúci prezident spomenúť. Kniha sa zmieňuje o tom, že Biden vo vyššom veku často zabúdal mená aj ľudí, ktorých poznal roky.