VARŠAVA, BRATISLAVA. Pred dvoma rokmi sa Donaldovi Tuskovi v poľskej politike podarilo poraziť konzervatívnu stranu Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslawa Kaczynského aj so sľubmi, že nová vláda postupne opäť nastolí princípy právneho štátu, vráti slobodu verejnoprávnym médiám a zliberalizuje viaceré zákony týkajúce sa interrupcií či práv LGBT+ ľudí.
Po dvoch rokoch Tuskovej vlády má síce Poľsko lepšie vzťahy s Bruselom, Parížom aj Berlínom, no z avizovaných zmien sa Občianskej platforme a jej partnerom – hnutiu Poľsko 2050, Poľskej ľudovej strane a Ľavici – podarilo presadiť len zlomok.
Tusk za hlavný dôvod označuje blokádu zákonov v prezidentskom paláci, v ktorom doteraz sedí kandidát konzervatívnej strany PiS Andrzej Duda. Už najbližšiu nedeľu sa to začne meniť – v prvom kole prezidentských volieb si Poliaci vyberú Dudovho následovníka. O novom prezidentovi sa napokon rozhodne 1. júna.
Konzervatívci sa spoliehajú na nedávno ešte relatívne neznámeho šéfa Inštitútu národnej pamäti Karola Nawrockého, Tuskova vláda stavila všetko na varšavského starostu. Karty však stále môže zamiešať krajne pravicový politik, ktorý dokázal osloviť najmä mladých.
V článku odpovedáme na otázky:
- Kto je favoritom prezidentských volieb?
- Kto je jeho najväčším súperom?
- Prečo vládna koalícia Donalda Tuska potrebuje, aby zvíťazil Trzaskowski?
- Kto je čiernym koňom volieb a môže pohýbať poradím?
- Má Trzaskowski víťazstvo isté?
- Nehrozí, že Tuskova vláda presadí kontroverzné kroky s pomocou prezidenta?
- Kedy budú jasné výsledky?
1. Kto je favoritom prezidentských volieb?
V prieskumoch vedie súčasný primátor Varšavy a nominant vládnej Občianskej platformy (PO) Rafał Trzaskowski. Ten už v prezidentských voľbách kandidoval – v roku 2020 ho porazil úradujúci a teraz končiaci prezident Andrzej Duda.
V priemere prieskumov z posledného týždňa mal Trzaskowski podporu 34 percent, koncom apríla sa však jeho náskok pred druhým kandidátom znížil.
Opozičná PiS sa snaží Trzaskowského prezentovať ako kandidáta ovládaného Bruselom, škodí mu tiež často elitárske vystupovanie a nie vždy dobré výkony pri politických konfrontáciách.
Trzaskowskému tiež podľa serveru Notes from Poland uškodila chaotická ignorácia niektorých politických debát. Kým v apríli najskôr vyzval na debatu len Nawrockého a odignoroval ďalších kandidátov, následne odmietol účasť v debatách konzervatívnej televízie Republika, kam prišli všetci ostatní kandidáti.
V zahraničnej politike tiež nie je podľa niektorých voličov úplne čitateľný – aj keď je jasne proeurópsky, snaží sa pritvrdiť v otázke migrácie či bezpečnosti, súčasne sa snaží aj príliš nekritizovať amerického prezidenta Donalda Trumpa.
„Tento imidž však pôsobí plytko a krehko, takže jeho súper ho môže ľahko spochybniť tým, že sa prezentuje ako tvrdý chlapík, ktorého Poľsko potrebuje, aby ho previedol cez tieto ťažké časy,“ dodáva web Notes from Poland.
2. Kto je jeho najväčším súperom?
Konzervatívna strana Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslawa Kaczynského stavila na relatívne neznámu osobnosť v poľskej politike – na súčasného šéfa Inštitútu národnej pamäti Karola Nawrockého. Toho prezentujú ako občianskeho kandidáta so straníckou podporou.
Už v minulosti im podobný krok vyšiel – ani súčasný prezident Andrzej Duda nebol širšej verejnosti veľmi známy a napokon prekvapivo vo voľbách v roku 2015 zvíťazil. Táto stratégia však podľa expertov tentokrát veľmi nefunguje.