PEKING. Čínsky prezident Si Ťin-pching prisľúbil prehĺbenie vzťahov s Latinskou Amerikou a Karibikom.
Vyjadril sa tak v úvode ministerskej konferencie Číny a Spoločenstva krajín Latinskej Ameriky a Karibiku (CELAC) v Pekingu, informuje agentúra AFP.
Peking zintenzívnil hospodársku a politickú spoluprácu s týmito krajinami a nedávno ich vyzval na jednotný postup proti drastickému zavedeniu ciel zo strany amerického prezidenta Donalda Trumpa, pripomína AFP.
Si Ťin-pching vo svojom utorňajšom prejave ocenil vzájomne sa rozvíjajúce vzťahy s krajinami CELAC. „Hoci Čína leží ďaleko od latinskoamerického a karibského regiónu, obe strany majú za sebou bohatú históriu priateľských výmen,“ povedal na otváracom ceremoniáli konferencie, ktorú prirovnal k „veľkému a pevnému stromu“.
„Len prostredníctvom jednoty a spolupráce môžu krajiny chrániť svetový mier a stabilitu a podporovať celosvetový rozvoj a prosperitu,“ dodal a regiónu prisľúbil úver 8,3 miliardy eur na jeho „rozvoj“.
Uviedol tiež, že Čína zavedie bezvízový styk s piatimi krajinami regiónu, ktoré však konkrétne nemenoval, približuje agentúra Reuters.
Čínsky prezident sa nepriamo dotkol aj obchodných sporov s USA. „V colných či obchodných vojnách niet víťazov... Zastrašovanie a hegemónia povedú len k sebaizolácii,“ varoval. Dodal, že svet dnes prechádza rýchlymi premenami, aké tu neboli celé storočie, nesú však so sebou viaceré riziká.
Na summite v Pekingu sa zúčastňuje aj brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva, ktorý do Pekingu priletel v sobotu na päťdňovú návštevu.
Kolumbijský prezident Gustavo Petro v utorok na konferencii vystúpil s prejavom po čínskom prezidentovi a vyzval na diplomaciu bez autoritárstva a imperializmu.
Predstavitelia Číny a USA sa v nedeľu v Ženeve dohodli na znížení vzájomných dovozných ciel. Čína na väčšinu amerických tovarov zníži clo na 10 percent a USA na väčšinu tovarov z Číny na 30 percent. Dohoda platí 90 dní, počas ktorých sa Peking a Washington budú usilovať o vyriešenie svojich sporov.