LONDÝN. Britský súd poslal v pondelok do väzenia šiestich Bulharov usvedčených z členstva v ruskej špionážnej bunke. Dvom z nich udelil vyše desaťročné tresty odňatia slobody, zatiaľ čo zvyšných štyroch odsúdil na päť až deväť rokov väzenia.
Orlin Rusev (47) viedol túto skupinu z prímorského mesta Great Yarmouth na východe Anglicka, kde polícia objavila množstvo špionážneho vybavenia poskrývaného napríklad aj v skale, pánskych kravatách, fľaši od Coca-Coly či plyšovej hračke.
K obvineniam zo špionáže sa Rusev priznal, rovnako ako aj ďalší členovia tejto bulharskej bunky: 43-ročný Biser Džambazov a 34-ročný Ivan Stojanov.
Sudca londýnskeho trestného súdu Nicholas Hilliard pri vynášaní rozsudku uviedol, že potenciálne riziká špionáže proti Spojenému kráľovstvu a zamerania sa na jednotlivcov boli zrejmé.
Špionážna činnosť tejto bunky je považovaná za jednu „najväčších a najkomplexnejších“ nepriateľských operácii, aké boli kedy britskej pôde odhalené.
Najvyššie tresty udelil súd Rusevovi - desať rokov a osem mesiacov -, a jeho "pravej ruke" Biserovi Džambazovovi - desať rokov a dva mesiace. Katrin Ivanovová (33), partnerka Džambazova, je odsúdená na deväť rokov a osem mesiacov.
Vaňu Gaberovovú (30) odsúdili na šesť rokov, osem mesiacov a tri týždne, Tichomira Ivančeva (39) na osem rokov a Ivan Stojanov dostal trest vo výške päť rokov a tri týždne.
Bulharskí špióni pôsobili v Británii, Rakúsku, Španielsku, Nemecku a Čiernej Hore. Svoje operácie podľa súdu vykonávali v období od augusta 2020 do februára 2023.
Stanica BBC informuje, že tejto šestici bolo za jej služby dobre zaplatené. Pri sledovaní sa sústredila najmä na investigatívnych novinárov Christa Grozeva a Romana Dobrochotova, ktorí sa podieľali na odhaľovaní úlohy Moskvy pri otrávení medzičasom už zosnulého ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného a tiež bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa.
Okrem toho sa skupina zamerala aj na bývalého kazašského politika. Vybrané osoby skupina sledovala počas obdobia takmer troch rokov vo viacerých európskych mestách, pričom plánovala ich únosy.
Skupina si dala prezývku Mimoni podľa žltých kreslených postavičiek z detskej rozprávky „Ja, zloduch“, ktoré pracujú pre zloducha Grua. Týchto šesť osôb tiež pracovalo pre GRU, čo je skratka pre ruskú vojenskú rozviedku. Pri prehliadke miesta, kde sa Rusev zdržiaval, našla polícia kameru ukrytú aj v plyšovej hračke jednej z postavičiek zo spomínanej rozprávky, informuje BBC.