BEJRÚT. Dočasné sily OSN v Libanone (UNIFIL) v pondelok oznámili, že od začiatku prímeria medzi Izraelom a libanonským hnutím Hizballáh odhalili na juhu Libanonu viac než 225 skladov zbraní a odovzdali ich tamojšej armáde.
Dohoda o prímerí, ktorá vstúpila od platnosti 27. novembra 2024, bola založená na rezolúcii Bezpečnostnej rady OSN. Tá hovorí, že libanonskí vojaci a mierové jednotky OSN by mali byť jedinými silami dislokovanými v južnom Libanone, a vyzýva na odzbrojenie všetkých ostatných aktérov.
V rámci prímeria mal Hizballáh stiahnuť svojich bojovníkov a techniku na územie ležiace severne od rieky Lítání a zlikvidovať všetku zostávajúci vojenskú infraštruktúru na juhu krajiny.

Izrael mal z južného Libanonu odsunúť všetky svoje jednotky. Časť vojakov však naďalej zastáva na piatich pozíciách, ktoré Izrael považuje za „strategické“. Na juhu pri hraniciach s Izraelom boli po stiahnutí jeho jednotiek rozmiestnení libanonskí vojaci.
UNIFIL, ktoré s Francúzskom a Spojenými štátmi, ako aj s izraelskou a libanonskou vládou monitorujú dodržiavanie prímeria, tvrdia, že od začiatku prímeria našli viac ako 225 skladov zbraní.
Libanonská armáda sa s pomocou UNIFIL „opäť rozmiestnila na viac než 120 stálych pozíciách južne od rieky Lítání,“ uviedli mierové sily OSN.
Izraelská armáda napriek prímeriu podniká útoky v Libanone, pričom tvrdí, že cieľom sú militanti Hizballáhu a ich infraštruktúra.
Libanonský prezident Džúzíf Awn v apríli uviedol, že libanonská armáda je v súčasnosti rozmiestnená na viac než 85 percentách územia na juhu krajiny. Jedinou prekážkou úplnej kontroly nad pohraničnou oblasťou je podľa neho „izraelská okupácia piatich pohraničných pozícií“. Libanonské orgány prisľúbili zavedenie štátneho monopolu na držanie zbraní, hoci Awn označil odzbrojenie Hizballáhu za „citlivú“ záležitosť, ktorá si vyžaduje dialóg, píše AFP.