ANKARA. Strana kurdských pracujúcich (PKK), ktorá desaťročia viedla ozbrojené povstanie proti tureckej vláde, oznámila svoje rozpustenie a ukončenie bojov.
Urobila tak po tom, čo na takýto krok koncom februára vyzval väznený vodca PKK Abdullah Öcalan.
Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá sa odvoláva na kurdskú agentúru Firat blízku PKK.
K rozhodnutiu dospelo vedenie PKK sídliace v severnom Iraku na kongrese minulý týždeň. „12. kongres PKK rozhodol o rozpustení organizačnej štruktúry PKK a ukončení jej metód ozbrojeného boja,“ citovala skupinu agentúra AFP.
PKK Öcalan založil v roku 1978 na myšlienkach marxizmu a od roku 1984 viedla povstanie na juhovýchode Turecka. Pôvodne sa snažila o vytvorenie samostatného kurdského štátu, neskôr svoje požiadavky zmiernila na autonómiu. Turecko a jeho západní spojenci vrátane EÚ a USA ju považujú za teroristickú organizáciu.
Vo februári líder PKK, ktorý si odpykáva trest za vlastizradu na ostrove Imrali v Marmarskom mori, vyzval na jej rozpustenie. "Zvolajte svoj kongres a rozhodnite. Všetky ozbrojené skupiny musia zložiť zbrane a PKK musí byť rozpustená," napísal v liste.
Öcalanova zásadná výzva je súčasťou mierového procesu medzi PKK a tureckou vládou, ktorý vlani inicioval Devlet Bahceli, koaličný partner prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Bahceli je označovaný za krajne pravicového nacionalistu a navrhol, aby výmenou za rozpustenie PKK a ukončenie jej ozbrojených aktivít bol Öcalan podmienečne prepustený.
Rozpustenie PKK môže mať podľa agentúry Reuters ďalekosiahle politické a bezpečnostné dôsledky pre priľahlý región vrátane susednej Sýrie, kde sú kurdské milície blízkymi spojencami USA.