SOUL. Bývalý juhokórejský prezident Jun Sok-jol prvýkrát prišiel na pojednávanie svojho procesu cez hlavný vchod okresného súdu v Soule.
Súd totiž zamietol žiadosť jeho ochranky o využitie podzemného vchodu v rámci tretieho vypočúvania.
Informovala o tom agentúra Jonhap.
Verejnosť videla prezidenta po prvý raz pri príchode na súd. Priviezla ho čierna dodávka a potom cestou k hlavnému vchodu do budovy ignoroval otázky reportérov.
Exprezident je obžalovaný z vedenia vzbury po tom, ako vlani 3. decembra nakrátko vyhlásil stanné právo. V máji Juna obžalovali aj zo zneužitia moci.
Na pondelkové pojednávanie súd predvolal dvoch svedkov. Jedným je bývalý zástupca veliteľa veliteľstva obrany Soulu O Sang-be. Muž údajne započul Junove inštrukcie pre vtedajšieho veliteľa I Čin-ua, keď spolu sedeli v aute pred budovou Národného zhromaždenia po vyhlásení stanného práva.
Približne v tom čase boli vojaci vyslaní do budovy, aby zabránili poslancom zrušiť prezidentov dekrét. Parlament aj napriek tomu odhlasoval odvolanie stanného práva len niekoľko hodín po jeho vyhlásení. O Sang-be zopakoval niektoré z obvinení namierených voči Junovi vrátane toho, že nariadil jednotkám vstúpiť dnu, rozraziť dvere a použiť aj zbrane v prípade potreby.
V jednom telefonáte exprezident údajne prikázal Imu, aby „pokračoval (v akcii), keďže sa nedá potvrdiť, že za zrušenie dekrétu hlasovalo 190 ľudí... navrhol, že aj keby uznesenie prešlo, mohol by vyhlásiť stanné právo druhý a tretí raz“, povedal O.
Druhým svedkom je Pak Čong-hwan, náčelník štábu armádneho veliteľstva síl pre špeciálne operácie.
Odborníci tvrdia, že proces s exprezidentom bude pravdepodobne dlhý. Na bývalú prezidentku Pak Kun-hje napríklad parlament podal žalobu v decembri 2016, no najvyšší súd definitívne potvrdil jej odsúdenie za korupciu až v januári 2021.
Za obvinenia zo vzbury by mohol Jun dostať doživotný trest. Teoreticky by ho mohli odsúdiť aj na trest smrti. Je však veľmi nepravdepodobné, že by takýto rozsudok aj vykonali. Južná Kórea dodržiava neoficiálne moratórium na popravy od roku 1997.