Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.
John McGreevy, významný historik katolicizmu na univerzite Notre Dame, sa najskôr nejaký čas snažil nájsť vhodné slová, ktorými by vyjadril svoj údiv.
„Neuveriteľné,“ povedal niekoľko minút po tom, ako bol chicagský rodák Robert Prevost vyhlásený za nového pápeža. „To sú veci, o ktorých by ste si nikdy nemysleli, že sa stanú. Americký pápež. Úžasné.“
Pre milióny amerických katolíkov bolo štvrtkové vymenovanie Američana za pápeža zdrojom radosti aj prekvapenia.
Mnohí odborníci tvrdili, že postavenie Spojených štátov amerických ako svetovej veľmoci fakticky vylučuje, aby Američan zastával najvyššiu úlohu v katolíckej cirkvi, ktorej učenie je hlboko skeptické ku kapitalizmu a individualizmu – faktorom, ktoré poznačujú kultúru amerického národa.
Prevost - viacjazyčný Američan, ktorý má aj peruánske občianstvo a desaťročia strávil v Južnej Amerike - teraz toto presvedčenie vyvrátil.
Pre amerických katolíkov to bude obrovská hrdosť, povedal McGreevy. Z hľadiska dôležitých dní v histórii americkej katolíckej cirkvi voľba Prevosta rozhodne predstavuje „číslo jeden“.
V článku sa dočítate:
- komu drukuje nový pápež,
- koľko Američanov je veriacich,
- v čo dúfajú Američania.
Ako víťazstvo v Super Bowle
Viceprezident J. D. Vance, ktorý sa stal katolíkom v roku 2019 a navštívil pápeža Františka pred jeho smrťou, zablahoželal novému pontifikovi, ktorý prijal meno Lev XIV.
„Som si istý, že milióny amerických katolíkov a ďalších kresťanov sa budú modliť za jeho úspešnú prácu na čele cirkvi,“ napísal Vance na X. „Nech ho Boh žehná!“
V Chicagu, Prevostovom rodnom meste, sa v Katedrále svätého mena vo štvrtok popoludní rozozvučali zvony na oslavu.
Páter Gregory Sakowicz, rektor katedrály, rozdával vo štvrtok počas poludňajšej svätej omše eucharistiu, keď ho jeden z farníkov zastavil a pošepkal mu: „Je to kardinál Robert Prevost!“ Sakowicz povedal, že sa v tej chvíli pozrel von a zrazu vyšlo slnko.

Na konci omše Sakowicz farníkom oznámil novinu. „Celé miesto vybuchlo [jasotom],“ povedal. „Človek by si myslel, že Chicago Bears vyhrali Super Bowl.“
Sakowicz bol prekvapený a nadšený výberom. „Je to veľký deň pre Chicago, krajinu a svet,“ povedal novinárom. Pápež Lev bude „zjednotiteľom“.
Pripustil, že môže existovať jedna oblasť, v ktorej sa s pápežom nezhoduje. Sakowicz, ktorý sa sám označuje za zarytého fanúšika tímu Chicago White Sox, počul, že nový pápež je fanúšikom tímu Chicago Cubs. „Boh mu žehnaj,“ povedal s úsmevom.
Prevostov brat John neskôr túto fámu vyvrátil, keď povedal, že nový pápež vždy drukoval Chicago White Sox.
Dojatí študenti
Pre skupinu žiakov šiesteho ročníka katolíckej akadémie Everest v Lemonte sa bežný štvrtkový výlet do katedrály zmenil na stretnutie s históriou. Dvanásťroční žiaci oblečení v kravatách a sakách skákali hore-dolu a kričali: „Nech žije pápež!“
Medzi desiatkami ľudí, ktorí sa zišli v katedrále, bol aj 48-ročný Frankie Salinas, celoživotný katolík. „Mať amerického pápeža so srdcom z Chicaga - to bude pre Vatikán dobré,“ povedal Salinas.
Asi 20 percent dospelých Američanov - teda približne 53 miliónov ľudí - sa podľa Pew Research Center označuje za katolíkov. V posledných desaťročiach americké katolícke cirkvi zápasili s problémom udržať si svoje kongregácie.
Percento Američanov, ktorí sa hlásia ku katolíkom, zostalo stabilné len vďaka prisťahovalcom, väčšinou z Južnej Ameriky.
Páter Kevin Mullins, ktorý žije v San Diegu, pôsobil v seminári spolu s Prevostom. „Ak by to mal urobiť nejaký Američan, tak on,“ povedal a poznamenal, že nový pápež strávil väčšinu svojho života mimo Spojených štátov.
„Jeho prvé poznámky boli o mieri a spravodlivosti a budovaní mostov - všetko to, čo naša krajina a svet práve teraz potrebujú,“ hovorí Mullins. „Nikto by nepoprel, že náš národ je rozdelený a do istej miery je rozdelená aj naša cirkev.“

Mullins naposledy videl Prevosta v roku 2023, keď sa stal kardinálom. Po slávnostnej večeri sa Prevost podľa Mullinsa správal „príjemne“ ako zvyčajne.
Na Katolíckej univerzite vo štvrti Brookland vo Washingtone študenti nasávali slnečný deň spolu so správou o prvom americkom pápežovi.
Anna Kampiaová, študentka nižších ročníkov, bola plná nadšenia. Už teraz bola spokojná z toho, čo videla. „Jedna vec sa mi veľmi páčila: ako sa pred všetkými dojal,“ povedala. Narážala na Prevostovo štvrtkové krátke verejné vystúpenie, pri ktorom sa dusil slzami. „Už vtedy bolo jasné, ako veľmi nás má rád.“
Marie Mendozová, študentka pochádzajúca z Peru, bola obzvlášť dojatá, keď videla pápeža, ktorý má také hlboké väzby na jej rodnú krajinu. Jeho práca s chudobnými komunitami v okolí pohoria Ánd vypovedá o jeho charaktere, povedala.
„Mám pocit, že bude predstavovať svetlo nádeje, vytrvalosti a optimizmu popri všetkých tých zlých veciach, ktoré nás teraz obklopujú,“ povedala Mendozová.
Ďalší študenti povedali, že k novému pápežovi pociťujú zvláštny vzťah, lebo si zvolil meno Lev. Pápež Lev XIII. v roku 1887 pomohol založiť túto univerzitu, poznamenal Julian Garza, študent prvého ročníka. „Je to veľmi vzrušujúce, najmä z pohľadu Američana a študenta na tejto univerzite."
Američan s latinskoamerickým srdcom
Pyšná je aj Villanovská univerzita, Prevostova alma mater, neďaleko Philadelphie. „Ako augustiniánska katolícka inštitúcia oslavujeme tento významný deň pre našu univerzitnú komunitu a globálnu cirkev,“ napísal reverend Peter Donohue, rektor univerzity.
Susan Timoneyová, dekanka a profesorka Katolíckej univerzity, bola vo štvrtok popoludní spolu s niekoľkými kolegami prilepená k obrazovke svojho notebooku. Keď sa objavil biely dym, všetci prepukli v radostný potlesk, nasledujúce oznámenie Prevosta ich však ohromilo.
Timoneyová teraz dúfa, že nový pápež bude pokračovať v stopách pápeža Františka a pomôže cirkvi zapojiť sa do rozhovorov o imigrácii aj rozhovorov o mieri.
A hoci sa Prevost narodil a vyrastal v Spojených štátoch, mnohí obyvatelia Južnej Ameriky ho rýchlo prijali za svojho.

„Prevost má profil Američana, ale trúfam si povedať, že má latinskoamerické srdce,“ povedal pre mexický denník Aristegui Noticias páter Hernán Quezada, zodpovedný za vzdelávanie jezuitov v Latinskej Amerike a Karibiku.
Šesťdesiatpäťročná Betty D'Elettová žila do tínedžerského veku v New Yorku, ale neskôr sa presťahovala do Talianska. Vo štvrtok bola tiež na Námestí svätého Petra.
„Boh žehnaj Amerike,“ kričala do telefónu, keď okolo nej lomozil dav. „Dúfala som, že to bude Američan! Ľudia mi však hovorili: „Ty si sa zbláznila,“ povedala D'Elettová, ktorá pracuje v jednom z obchodov vo Vatikáne.
Na otázku, ako svet podľa nej prijme amerického pápeža, D'Elettová odpovedala: „Dúfam, že ho [ľudia] budú milovať.“