SME

Lev XIV. odslúžil ďakovnú omšu v Sixtínskej kaplnke, inaugurácia pápeža bude 18. mája

Nový najvyšší pontifex má na najbližšie dni nabitý program.

Omša sa konala v Sixtínskej kaplnke.Omša sa konala v Sixtínskej kaplnke. (Zdroj: TASR/AP)

VATIKÁN. Pápež Lev XIV., ktorý bol vo štvrtok v konkláve zvolený za hlavu katolíckej cirkvi, odslúžil v piatok v Sixtínskej kaplnke v Apoštolskom paláci vo Vatikáne za účasti kardinálov-voliteľov svoju prvú pápežskú - ďakovnú - omšu, informovala agentúra AFP.

Vo svojej kázni sa pápež obrátil najprv na prítomných kardinálov, keď im po anglicky povedal: „Povolali ste ma, aby som niesol kríž a bol verným správcom.“

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V taliančine ďalej pokračoval, že cirkev musí osvetľovať „temné noci tohto sveta“ a dostať sa do oblastí, kde chýba viera a kde ľudia dávajú prednosť technológiám, peniazom, úspechu, moci alebo pôžitkom.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... Mimoriadne: Prečo Lev a prečo vôbec prvý Američan? Kto je nový nečakane zvolený pápež
Počúvajte v appke SME alebo cez ToldoApple, Spotify a RSS.

Potrebná misijná pomoc

Pápež uviedol, že sú to oblasti, kde nie je ľahké hlásať evanjelium a svedčiť o jeho pravde; kde sa veriacim vysmievajú, odporujú im, opovrhujú nimi alebo ich prinajlepšom tolerujú či ľutujú.

„A predsa, práve preto sú to miesta, kde je naša misijná pomoc veľmi potrebná, pretože nedostatok viery často vedie k tragédiám, ako je strata zmyslu života, zabúdanie na milosrdenstvo, porušovanie dôstojnosti osoby v jej najdramatickejších podobách, kríza rodiny a mnoho ďalších rán, ktorými naša spoločnosť výrazne trpí,“ zdôraznil.

V kázni sa Lev XIV. odvolal aj na svojho predchodcu, pápeža Františka, keď povedal, že „toto je svet, ktorý nám bol zverený a v ktorom, ako nás pri mnohých príležitostiach učil pápež František, sme povolaní radostne svedčiť o viere v Spasiteľa“.

SkryťVypnúť reklamu

Varoval súčasne pred snahami považovať Ježiša za „charizmatického vodcu alebo nadčloveka“, čo bol podľa agentúry AFP zjavný odkaz evanjelikálnym kresťanom.

„Existuje mnoho prostredí, v ktorých sa Ježiš, hoci je oceňovaný ako človek, redukuje na akéhosi charizmatického vodcu alebo nadčloveka. To platí nielen medzi neveriacimi, ale aj medzi mnohými pokrstenými kresťanmi, ktorí tak na tejto úrovni končia životom v stave praktického ateizmu,“ uviedol Lev XIV.

Robert Francis Prevost, teraz pápež Lev XIV., ktorý sa narodil v USA a má aj peruánske občianstvo, pred omšou vstúpil do Sixtínskej kaplnky za sprievodu spevu, oblečený v dlhom jasnobielom ornáte s vyšitou zlatou obrubou okolo krku a zlatým stĺpcom.

Na hlave mal mitru s úzkym zlatým titulom a circulom (tvar obráteného písmena T) a v ruke tradičnú ferulu, akú používal napríklad Benedikt XVI. Na nohách mal tmavé topánky, nie červené, aké nosili mnohí predchádzajúci pápeži a od ktorých upustil aj jeho predchodca František.

SkryťVypnúť reklamu

Omša sa konala v Sixtínskej kaplnke, kde sa od stredy odohrávalo aj konkláve zavŕšené vo štvrtok zvolením kardinála Prevosta za pápeža Leva XIV. Na záver zaznel od prítomných kardinálov potlesk.

Nový najvyšší pontifex má na najbližšie dni nabitý program, vrátane očakávaného príhovoru v nedeľu okolo poludnia z lodžie Baziliky sv. Petra a tradičnej modlitby Raduj sa, nebies Kráľovná (Regina Coeli).

Pápež je vodcom 1,4 miliardy katolíkov na celom svete. Agentúra DPA podotkla, že veriaci teraz s napätím očakávajú, ako bude Lev formovať katolícku cirkev.

Inauguračná omša bude 18. mája

Inauguračná omša novozvoleného pápeža Leva XIV. sa bude konať v nedeľu 18. mája na Námestí svätého Petra, oznámil v piatok Vatikán.

Informovali o tom agentúry AFP a AP.

SkryťVypnúť reklamu

Očakáva sa, že na inauguračnej omši, ktorá sa uskutoční desať dní po zvolení Roberta Prevosta za pápeža katolíckej cirkvi, sa zúčastnia aj svetoví lídri. Pápež Lev XIV. následne v stredu 21. mája poskytne svoju prvú generálnu audienciu, uviedol Vatikán, ktorý v piatok zverejnil program jeho nadchádzajúcich aktivít.

V pláne má stretnutie s kardinálmi, predstaviteľmi Vatikánu, médiami, diplomatickým zborom a širokou verejnosťou.

Vatikán v piatok tiež informoval, že Lev XIV. požiadal všetkých vedúcich vatikánskych úradov, ktorí podľa AP technicky prišli o svoje funkcie po smrti predchádzajúceho pápeža Františka, aby sa dočasne vrátili do práce.

Nový pápež uviedol, že si chce dopriať čas na „uvažovanie, modlitbu a dialóg“ predtým, než prijme ďalšie rozhodnutia o obsadení funkcií.

SkryťVypnúť reklamu

Agentúra Reuters objasňuje, že všetci vysokí predstavitelia Vatikánu sú menovaní na päťročné obdobie. Novozvolený pápež zvyčajne ponechá existujúce mandáty aspoň spočiatku, kým sa nerozhodne, či nezmení kľúčové pozície.

Pápež Lev XIV.

Študenti pred katedrálou Svätého mena v Chicagu po tom, čo bol vo štvrtok za pápeža zvolený kardinál Robert Prevost.

Je to veľký deň pre Chicago, tvrdia. Katolíci sú v USA v menšine.


a 4 ďalší
Súvisiace témy: Vatikán
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 483
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 172
  3. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 5 131
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 031
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 4 885
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 846
  7. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 194
  8. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva 1 627
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Rakúsko - Fínsko: ONLINE prenos zo zápasu na MS v hokeji 2025 vo Švédsku a Dánsku.

Sledujte s nami online prenos zo zápasu skupiny A na MS v hokeji 2025: Rakúsko - Fínsko.


Juraj Kucka.

Tréner Weiss ho musel krotiť. Je to blázon, tvrdil o Kuckovi.


Fanúšikovia Slovenska na MS v hokeji 2025 pred zápasom Slovensko - Švédsko.

Hokejovým fanúšikom nepraje vo Švédsku ani počasie.


TASR
Mads Pedersen.

Prvú vrchársku prémiu a 18 bodov vzal Moniquet.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu