MOSKVA, BRATISLAVA. Z desiatok svedectiev bývalých ukrajinských väzňov a západných predstaviteľov spravodajských služieb vyplýva, že Rusko vytvorilo rozsiahly systém väzníc určených na mučenie.
Ruská tajná služba za posledných 11 rokov pôsobenia na území anektovaného Krymu a okupovaného Donbasu neustále zdokonaľovala svoje praktiky, až sa postupne dostala do súčasnej „desivej“ podoby, uvádza denník Ukrajinská pravda.
Ruský modus operandi spočíva v tom, že po akomkoľvek postupe ruskej armády takmer okamžite prevezme velenie nad novozískaným územím Federálna bezpečnostná služba (FSB) Ruskej federácie.
Operáciami na Ukrajine sa zaoberá najmä 1. kontrarozviedka, 2. služba na ochranu ústavného systému a boja proti terorizmu a 5. služba pre operatívne informácie a medzinárodné vzťahy, ktorá je na Ukrajine najaktívnejšia. Tú investigatívne odhalenia spájajú aj s útokmi na demonštrantov počas protestov známych ako euromajdan.
Okrem kontroly nad zajatými ukrajinskými vojakmi však FSB preveruje a odchytáva aj ukrajinských civilistov, ktorých považuje za škodných.

Ukrajinskí odborníci na ľudské práva vedia minimálne o 180 väzniciach a väzenských zariadeniach, v ktorých sú zadržiavaní vojenskí a civilní ukrajinskí väzni, pričom 90 detenčných centier sa nachádza v Rusku a ďalšie na okupovaných územiach Ukrajiny. Podľa hrubých odhadov Rusi zadržiavajú viac ako 16-tisíc civilistov.
Zajatci sú pritom väznení bez akéhokoľvek kontaktu s vonkajším svetom – listy ani balíky z Ukrajiny nedostanú a ich príbuzní často ani nevedia, či sú ešte stále nažive.
V článku sa dočítate:
- čo sa stalo Viktóriji Roščinovej,
- kde je najznámejšie miesto väznenia Ukrajincov,
- čo Rusi zvyčajne žiadajú od zajatcov.
Najnepríjemnejšie podmienky
FSB už počas prvých dní ruskej invázie na Ukrajine vydala pokyn na dosadenie spriatelených osôb do vedenia miestnych úradov v dobytých mestách a dedinách, pričom potláčala demonštrácie a tlačila na podnikateľov a úradníkov, ktorí s Ruskom odmietli spolupracovať.
Ruskí agenti zároveň ihneď spustili pátranie po ľuďoch podporujúcich Ukrajinu, ktorých následne zajali. Zvyčajne ich držali v dočasných celách, kde ich pravidelne vystavovali mučeniu.