BRATISLAVA. To, že pomerne malá ruská firma Mireliks ruských manželov Igora a Marie Trojanovských z Petrohradu má obchodné kontrakty s ruskou federálnou tajnou službou FSB by zo slovenského pohľadu nebolo zaujímavé, hoci agenti FSB sa angažujú vo vojne na Ukrajine.
Časť biznisu s FSB - jednou z najdôležitejších súčastí ruského režimu, ktorý Slovensko označuje za nepriateľský štát - však manželia cez ich podnik Mireliks realizovali zo slovenskej obce vzdialenej desať kilometrov od Bratislavy.
Keď sa koncom augusta 2022 začala ukrajinská protiofenzíva v Chersonskej oblasti a ruská armáda sa ocitla pod intenzívnou paľbou, dianie intenzívne sledovala aj ruská Federálna bezpečnostná služba, nástupkyňa obávanej KGB.
Len pár dní predtým dodal Mireliks "Vojenskej jednotke 45187" patriacej pod FSB kryštalické oscilátory, hojne využívané napríklad aj v satelitnej a rádiovej komunikácii. O pár mesiacov neskôr dodali pre FSB aj priamo rádiokomponenty.
V rovnakom čase sa Igor Trojanovskij stal majiteľom jedného z bytov v bytovom dome na okraji Chorvátskeho Grobu.
Denník SME sa prípadom začal zaoberať v čase, keď premiér Robert Fico už ohlásil svoj zámer vycestovať do Ruska ako jediný predstaviteľ krajín Európskej únie na Deň víťazstva. S majiteľmi firmy sa redaktori SME stretli, no odmietli sa k svojim aktivitám vyjadriť.
V článku sa dočítate:
- čo hovoria verejné registre o aktivitách ruských manželov,
- čo ich ruská firma dodáva pre jednotku patriacu pod FSB,
- prečo môžu túto jednotku využívať na krytie aj ruskí agenti,
- ako majitelia firmy reagovali na otázky reportérov SME,
- koľko Rusov má na Slovensku povolenie na pobyt.
Z Petrohradu do Grobu
Prvá oficiálna stopa o pobyte ruského občana Igora Trojanovského na Slovensku vzniká 57 dní po dopade prvých rakiet na ukrajinské územie, teda po začiatku plnoformátovej nelegálnej vojenskej invázie Ruska vo februári 2022, a zároveň 46 dní od zaradenia Slovenska na zoznam nepriateľských krajín Ruskej federácie.
Podľa slovenského živnostenského registra si človek s rovnakým menom založil 22. apríla 2022 na Slovensku živnosť s prevádzkou na Obchodnej ulici v Bratislave. Ako predmet podnikania uviedol rôznorodé veci - od prevádzkovania jaslí, sťahovania až po výrobu motorových vozidiel.
O necelý mesiac 16. apríla v registri pribudla k dovtedajším vyše dvadsiatim nahláseným činnostiam ešte jedna - poskytovanie reklamných, marketingových a fotografických služieb.
Nič z týchto služieb však reportéri SME na nahlásenom mieste prevádzky nenašli. Na adrese - v jednom z dvorov Obchodnej ulice v Bratislave - je totiž len virtuálne sídlo firiem s ich schránkami. Nad nimi je tabuľa s vyše 2200 menami firiem a živnostníkov, ktorí tu sídlia. Medzi nimi je aj záznam "Igor Troianovskii".

Vedúci pobočky, ktorá tam poskytuje virtuálne sídlo firmám, SME potvrdil, že Trojanovského formálna prevádzka živnosti na tejto adrese je stále platná.
Ďalšou verejne dostupnou stopou o Trojanovského pôsobení na Slovensku je záznam v katastri nehnuteľností. Približne pol roka po založení živnosti 10. augusta 2022 sa Trojanovskij stal majiteľom bytu v bytovom dome na okraji Chorvátskeho Grobu pri Bratislave.
Podľa verejne publikovaných výstupov Márie Trojanovskej na sociálnej sieti facebook na tejto adrese obaja manželia žijú. Na jednom z videí z novembra 2024 vidno, ako sa deti hrajú na detskom ihrisku hneď vedľa domu.
Z viacerých statusov sa javí, že Trojanovská sa angažuje ako ochrankyňa zvierat. Zdieľa napríklad kritickú výzvu ruským úradom v súvislosti so zabíjaním túlavých psov pred majstrovstvami sveta vo futbale v roku 2018, ktoré sa konali v Rusku.
Obchody s FSB, ktorá pomáha zabíjať Ukrajincov
Keď Trojanovskii zapisoval nadobudnutie nehnuteľnosti v Chorvátskom Grobe, ako adresu svojho trvalého bydliska uviedol ulicu "Dunajskij" s konkrétnym popisným číslom v Petrohrade.