ISLAMABAD. Na eskaláciu medzi jadrovými mocnosťami Indiou a Pakistanom reagovali predstavitelia viacerých krajín. Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Noël Barrot vyzval obe strany na zdržanlivosť, aby sa vyhli eskalácii a ochránili civilistov.
„Nemyslím si, že niekto má záujem na trvalej konfrontácii medzi Indiou a Pakistanom,“ povedal šéf francúzskej diplomacie a dodal, že bude diskutovať s ministrami zahraničných vecí Pakistanu a Indie.
Na zdržanlivosť vyzvalo aj ruské ministerstvo zahraničných vecí, ktoré vo vyhlásení uviedlo, že je „hlboko znepokojené eskaláciou vojenskej konfrontácie“. Moskva verí, že napätie je možné vyriešiť mierovými, diplomatickými prostriedkami.

Britský minister obchodu Jonathan Reynolds tvrdí, že Spojené kráľovstvo je pripravené podporiť obe strany pri zmierňovaní napätia. „Naším posolstvom je, že sme priateľom a partnerom oboch štátov. Sme pripravení podporiť obe krajiny. Obe majú veľký záujem o stabilitu regiónu, dialóg, deeskaláciu a všetko, čo môžeme urobiť na ich podporu, sme tu a sme ochotní to urobiť,“ dodal minister.
AFP píše, že britské ministerstvo zahraničných vecí odporučilo britským občanom, aby necestovali do vzdialenosti menej než osem kilometrov od indicko-pakistanskej hranice, do 16 kilometrov od tzv. línie kontroly, ktorá predstavuje de facto hranicu Kašmíru, a do celej juhozápadnej pakistanskej provincie Balúčistán.
Americký prezident Donald Trump povedal, že verí, že boje „veľmi rýchlo skončia“. Minister zahraničných vecí Marco Rubio hovoril s bezpečnostnými predstaviteľmi Indie aj Pakistanu a uviedol, že situáciu monitoruje.
Generálny tajomník OSN António Guterres vyzval krajiny na maximálnu vojenskú zdržanlivosť. Útoky ho podľa jeho slov znepokojili.
Čína uviedla, že je ochotná zohrávať „konštruktívnu úlohu“ pri zmierňovaní napätia medzi Islamabadom a Naí Dillí.
Európska únia vyzvala Indiu a Pakistan, aby okamžite konali s cieľom zmierniť situáciu medzi susednými krajinami.
„Vyzývame obe strany, aby preukázali zdržanlivosť a prijali okamžité kroky smerom k deeskalácii. EÚ opätovne zdôrazňuje potrebu vyrokovaného, dohodnutého a trvalého mierového riešenia konfliktu,“ povedal hovorca EÚ pre zahraničnú politiku Anouar El Anouni.
Po indických útokoch sa konalo mimoriadne zasadnutie pakistanského bezpečnostného výboru. „Národný bezpečnostný výbor vyzýva medzinárodné spoločenstvo, aby uznalo závažnosť nevyprovokovaných a nezákonných krokov Indie a postavilo ju pred zodpovednosť za jej očividné porušovanie medzinárodných noriem a zákonov,“ uviedla vo vyhlásení kancelária pakistanského premiéra Šáhbáza Šarífa.
Na eskaláciu medzičasom reagovali viaceré krajiny, ktoré vyzvali na zdržanlivosť. Nemecké ministerstvo zahraničných vecí na sieti X uviedlo, že obe stranu musia urgentne podniknúť zodpovedné kroky. Ministerstvo tiež zvolalo krízové zasadnutie a nemeckí predstavitelia sú v kontakte s oboma stranami.
Turecko v reakcii na útoky Indie na Pakistan varovalo pred rizikom vojny. Rezort diplomacie odsúdil „provokatívnu iniciatívu ako aj útoky cielené na civilistov a civilnú infraštruktúru“. Ankara vyzvala Islamabad a Naí Dillí, aby prejavili „zdravý rozum“ a prijali potrebné kroky na zníženie napätia „vrátane boja proti terorizmu“.
Hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Esmáíl Bakájí vyjadril znepokojenie Teheránu nad eskaláciou medzi Indiou a Pakistanom a vyzval obe strany na zdržanlivosť. Irán, ktorý susedí s Pakistanom a zachováva dobré vzťahy s Indiou, nedávno ponúkol zastávať úlohu mediátora medzi oboma krajinami pri znižovaní vzájomného napätia po aprílovom útoku v Kašmíre, pripomína AFP.
Afganské vládnuce hnutie Taliban varoval Indiu a Pakistan, že eskalácia nie je v záujme regiónu.
India oznámila, že podnikla letecké útoky na infraštruktúru militantov na území Pakistanu vrátane pakistanskej časti Kašmíru.
Pakistan následne oznámil odvetné údery. Indické útoky v Pakistane si dosial vyžiadali 26 obetí, India hlási osem mŕtvych. Desiatky ľudí utrpeli zranenia.
K útokom došlo po týždňoch nepokojov, ktoré nasledovali po útoku ozbrojencov v Indiou spravovanom regióne Kašmír. India z útoku, pri ktorom zahynulo 26 turistov, obvinila Pakistan.
Vojaci oboch krajín sa od útoku navzájom ostreľujú pozdĺž vzájomnej hranice v rozdelenom Kašmíre. Indický premiér Naréndra Módí dal ozbrojeným silám „úplnú operačnú slobodu“ pri odpovedaní na kroky Pakistanu.