India bombarduje, Pakistan strieľa - čo sa deje? Autor: SME
DILLÍ, BRATISLAVA. Medzi Indiou a Pakistanom sa rozhorela séria ozbrojených konfliktov, na začiatku ktorých bol 22. apríla teroristický útok na turistov v meste Pahalgam v indickom štáte Džamú a Kašmír.
Historický región Kašmíru je dlhodobo predmetom územných sporov medzi Indiou a Pakistanom, no v aktuálnom ozbrojenom konflikte hrá úlohu aj rieka Indus a možnosť využívať jej vody v hospodárstve.
Pahaglamský útok si vyžiadal najmenej 26 obetí a India pri ňom viní Pakistan, že podporuje alebo prinajmenšom toleruje cezhraničný terorizmus.
Indickou odvetou sú, aspoň zatiaľ, letecké útoky na miesta, ktoré označila za teroristickú infraštruktúru a tvrdí, že útoky sú presné a obmedzené. Pakistan v utorok dopoludnia tvrdil, že zostrelil najmenej päť indických lietadiel.
Aktuálna eskalácia, ktorej oficiálny indický názov je Operácia Sindoor, môže obe krajiny dotlačiť do širšej vojny, pričom India aj Pakistan majú jadrové arzenály.
Pakistan už Indii pohrozil odvetou, pričom medzinárodné spoločenstvo zatiaľ obe krajiny vyzýva na rozvahu, no jednoznačný mediátor konfliktu sa zatiaľ nevynoril.
V článku odpovedáme na otázky:
- Čo sa zatiaľ deje medzi Indiou a Pakistanom,
- či môžu zrážky prerásť do väčšieho konfliktu,
- ktoré tretie krajiny sa snažia o jeho urovnanie, kde stoja USA a kde Čína,
- čím sú zaujímavé vnútropolitické rozmery konfliktu v oboch štátoch,
- čo je v pozadí konfliktu.
Čo sa zatiaľ deje medzi Indiou a Pakistanom
Situácia sa vyvíja rýchlo, no India zatiaľ podľa BBC v noci na stredu zaútočila na deväť vytypovaných miest, pričom tvrdí, že útoky nie sú eskalačné a že sa vyhýbajú objektom regulárnej pakistanskej armády. Po leteckých útokoch nasledovala delostrelecká paľba z oboch strán.
Pakistan podľa panarabskej televízie al-Džazíra tvrdí, že zostrelil až päť indických lietadiel, medzi nimi údajne aj tri moderné stíhačky Rafale francúzskej výroby. Tieto informácie zatiaľ nepotvrdila India ani nezávislé zdroje.
Al-Džazíra okrem toho napísala, že medzi zasiahnutými cieľmi v Pakistane sú aj mešity.
Indický minister zahraničných vecí Vikram Misri okrem toho vyhlásil, že Dillí malo spravodajské informácie o ďalšom hroziacom útoku a indické nálety na pakistanskú časť Kašmíru tak označil aj za preventívny útok.
Pakistan útoky označil za nevyprovokované, predvolal si indického chargé d’affaires a Dillí varoval, že takéto útoky prispievajú k regionálnej nestabilite.

Môžu zrážky prerásť do väčšieho konfliktu?
Vznik širšieho konfliktu je možný vždy, a to aj v situácii, keď si to nikto neželá. India však zatiaľ útoky vykonala tak, aby eskalácii predišla. Analýza Atlantic Council zdôrazňuje, že India má v týchto situáciách reputáciu predvídateľnej krajiny a jej diplomati posledné dva týždne informovali svojich partnerov, že Dillí podnikne odvetný útok.
Text spomína aj tlačové vyhlásenie indického ministerstva obrany krátko po útokoch, ktoré tiež ubezpečuje, že India nemá eskalačné úmysly.
"India svoje akcie zamerala na neutralizáciu bezprostredných hrozieb a minimalizovanie rizika eskalácie. Tým, že útoky verejne zarámcovalo ako protiteroristické a vyhlo sa výsostne pakistanským cieľom, sa Naí Dillí snaží obmedziť tlak na odvetné operácie Pakistanu," napísal pre Atlantic Council protiteroristický expert Alexis Plitsas.
"Napriek stúpajúcemu napätiu vrátane diplomatických a ekonomických krokov, eskalácia je nepravdepodobná," skonštatoval vo svojom príspevku.
Inak vidí situáciu Indrajit Roy, profesor medzinárodných vzťahov na Univerzite v Yorku, podľa ktorého môže konflikt ešte eskalovať. "Prinajmenšom to má vyššiu šancu eskalovať ako predchádzajúce kapitoly konfliktu. Obe strany totiž prekročili určité červené čiary. Útok na turistov v Kašmíre je niečo, čo sa ešte nestalo. Militanti a terorizmus sú tam roky, ale turisti zvyčajne neboli cieľom útokov," vraví Roy, podľa ktorého ide o indickú perspektívu.
"Z pohľadu Pakistanu zas platí, že India útočila aj v minulosti, no vždy napádala iba vojenské ciele. Teraz po prvý krát napadla teroristické tábory a Pakistan tvrdí, že pri tom zahynuli civilisti," povedal v rozhovore s denníkom SME.
Je presvedčený, že ak pakistanská vláda nepresvedčí armádu, prípadne ako USA alebo Čína nepresvedčia pakistanskú vládu, konflikt bude pokračovať a môže sa vyhrotiť.
"Žiadny štát si také niečo nemôže nechať. India nemohla nechať útok na turistov bez odvety, podobne Pakistan si nemohol dovoliť nereagovať," myslí si.
Prípadnú eskaláciu by si však odniesli menšie štáty v regióne južnej Ázie, píše v tom istom texte analytik Atlantic Council Rudabeh Shahid. Medzi "menšie" štáty v tomto kontexte radí napríklad Bangladéš s populáciou 171 miliónov ľudí.
"Bangladéš je najzraniteľnejší. Nedávna zmena režimu tam znamenala koniec proindického kabinetu premiérky Hasíny Wadžídovej a nástup dočasnej vlády, ktorá sa musí pohybovať vo veľmi komplikovanom prostredí. Protiindické sentimenty sú na vzostupe najmä pre všeobecný dojem z indického zasahovania do vnútorných záležitostí a fakt, že India Wadžídovú prichýlila. Dočasná vláda nemá politický mandát, no je pod tlakom viacerých častí spoločnosti, aby zaujala asertívnejší, nacionalistickejší a možno až protiindický postoj," píše Shahid.