SME

Zabíjajú na fronte a zabíjajú aj doma. Rusko sa hemží vrahmi a vojakmi s PTSD

Rodiny obetí sú vydesené.

Ruskí vojaci na Ukrajine.Ruskí vojaci na Ukrajine. (Zdroj: Wikimedia)

Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.

Upozornenie: Článok obsahuje opis sexuálneho, fyzického a psychického násilia.

Pokojné februárové nedeľné ráno v sibírskom meste Ačinsk zrazu prerušili výkriky. Po zasneženom ihrisku bežala žena, prenasledovaná mužom, ktorý ju zhodil na zem a bodol do krku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jekaterina Polianská stále kričala, keď z nej postupne vyprchal život, zatiaľ čo Kirill Čeplygin, jej bývalý manžel, z miesta činu utiekol.

Čeplygin podľa úradov iba chvíľu predtým zabil aj Polianskej nového partnera Vjačeslava Komarenka. Obe vraždy z 9. februára zachytili kamery a odvysielali ich miestne médiá OSA Ačinsk.

SkryťVypnúť reklamu

Čeplygina následne síce zatkli a obvinili z trestných činov, ale medzičasom požiadal o prepustenie z väzenia, aby mohol odísť bojovať na Ukrajinu a vyhnúť sa tak trestu odňatia slobody.

Podobná situácia nie je nezvyčajná, pretože predstavuje už zabehnutý postup kriminálnikov väznených v Rusku.

Nezvyčajným krokom však je, že ľudia z miestnej komunity začali 19. apríla spisovať petíciu na webovej stránke Change.org, v ktorej vyjadrili obavy z toho, že by sa Čeplygin jedného dňa vrátil s „úmyslom dokončiť to, čo začal“ rovnako, ako to už urobili aj mnohí iní pred ním.

Ohnisko trestných činov

Azda najdystopickejšou črtou vo vojnovej spoločnosti ruského prezidenta Vladimira Putina je politika, ktorá omilosťuje zločincov vrátane vrahov a sexuálnych násilníkov v prípade, že odídu bojovať do vojny - a zároveň umožňujú tým, ktorí prežijú, aby sa neskôr vrátili domov.

SkryťVypnúť reklamu

Ruské komunity teraz čelia prudkému nárastu trestných činov zo strany vracajúcich sa veteránov a zločincov, ktorí využívajú vojnu na to, aby sa dostali z väzenia. V novom Putinovom Rusku sú však vojaci novými hrdinami a tvrdá cenzúra ponecháva len malý priestor na ich kritiku.

Ukrajina pred rokom tiež prijala zákon, ktorý umožňuje bojovať zločincom, ale tí, ktorí boli odsúdení za vraždy, sexuálne trestné činy alebo porušenie zákonov o národnej bezpečnosti, majú vstup do armády zakázaný.

Podľa prieskumu nezávislého média Vjorstka bolo od ruskej invázie v dôsledku násilia alebo nezákonných činov vojakov zabitých alebo vážne zranených najmenej 754 Rusov vrátane 196 vrážd, hoci médium odhaduje, že skutočný počet je oveľa vyšší. Sedemdesiatšesť obetí pritom nezabili bývalí väzni, ale radoví vojaci, ktorí sa vrátili z vojny.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Putin sa v Moskve stretne s premiérom Ficom, oznámil Kremeľ Čítajte 

Podľa údajov ministerstva vnútra Rusko vlani zaznamenalo 617 301 násilných trestných činov, čo je najvyšší počet od roku 2014, a analytici tvrdia, že na náraste kriminality sa pravdepodobne podieľa kultúra zločinnosti a beztrestnosti v ruskej armáde. V roku 2023 ich bolo 589-tisíc, čo je nárast oproti 437 300 v roku 2017.

„Frontová línia v Rusku sa zároveň stala ohniskom ďalších foriem trestných činov - ide o zločiny páchané na vojakoch ich veliteľmi,“ uviedla Ksenia Kirillová, analytička Centra pre analýzu európskej politiky. „Problémom je úplná beztrestnosť takýchto ľudí.“

Z ruských nezávislých médií, ako aj od patriotických vojenských blogerov sa často objavujú správy o veliteľoch, ktorí „nulujú“ svojich vojakov - zabíjajú ich, a to zvyčajne tak, že ich posielajú na samovražedné misie. Medzi ďalšie tresty, ktoré sa údajne ukladajú vojakom, patria bitie, zatváranie do klietok alebo dier v zemi a priväzovanie k stromom.

SkryťVypnúť reklamu

K tomu celému pravdepodobne prispieva aj nedostatočná psychologická podpora vojnových veteránov trpiacich posttraumatickou stresovou poruchou (PTSD) a zvýšená miera konzumácie alkoholu v Rusku po invázii na Ukrajinu. Podľa Federálnej služby na kontrolu trhu s alkoholom a tabakom dosiahla spotreba alkoholu a vína v roku 2023 rekordných 2,3 miliardy litrov, čo je o štyri percentá viac ako predchádzajúci rekord z roku 2022.

111 rán

Petícia obyvateľov Ačinska, ktorá obsahuje aj mrazivú fotografiu Čeplygina so zdvihnutým nožom, bola zriedkavým prípadom odporu miestnych obyvateľov proti návratu týchto ľudí do ich obcí.

„My obyvatelia mesta, známi a priatelia obetí sa budeme musieť mať na pozore pred jeho návratom zo špeciálnej vojenskej operácie, obzerať sa na uliciach cez plece a obávať sa o svojich príbuzných,“ uvádza sa v petícii.

SkryťVypnúť reklamu

S právnikom Čeplygina sa denníku The Washington Post nepodarilo spojiť. Poljanskej matka Nadežda však pre OSA Ačinsk povedala, že Čeplygin chce ísť do vojny, aby sa vyhol trestu, a nie preto, aby odčinil svoju vinu. „Bojíme sa, že ho nič nezastaví a pomstí sa nám všetkým.“

Pre rodiny obetí je pohľad na vrahov na slobode nikdy sa nekončiacou traumou. Oksana Pechtelevová, ktorej 23-ročnú dcéru Veru zabil jej bývalý priateľ Vladislav Kanjus, často vidí na sociálnych sieťach jeho fotografie, na ktorých sa zvyčajne zabáva na nejakej párty.

Išlo o brutálnu vraždu. Študentka si dva mesiace po ich rozchode prišla do jeho bytu v Kemerove v januári 2020 po svoje veci, kde ju napadol. Polícia podľa súdnych záznamov nereagovala na opakované telefonáty susedov, ktorí hodiny počúvali jej krik a plač, zatiaľ čo ju Kanjus znásilňoval, bil, bodal a škrtil elektrickým káblom. Na jej tele bolo 111 rán. Kanjus bol odsúdený za jej vraždu, ale zo 17-ročného trestu si odsedel necelý rok, kým sa rozhodol odísť na front.

SkryťVypnúť reklamu

Rodina proti tomuto rozhodnutiu protestovala, posielala listy Putinovi a stretávala sa s úradníkmi, avšak bez úspechu. Nikdy im neoznámili, že ho poslali do vojny ani že ho Putin v roku 2023 omilostil a demobilizoval.

„Je to krutý vrah. Je to maniak, a napriek tomu nemáme žiadnu možnosť zistiť, kde sa nachádza,“ povedala v rozhovore Pechtelevová. „To, čo zažívajú ľudia, ktorí teraz žijú v tých istých komunitách so zločincami, ktorí zabili ich príbuzných, je hrôza, je to nočná mora.“

Súvisiaci článok Sedem až desať rokov. Rusko buduje novú armádu, nie však pre vojnu na Ukrajine Čítajte 

Kaskádu takýchto zločinov vrátených vojakov zdokumentovali nezávislejšie ruské médiá. V januári bol 23-ročný vojak v Naľčiku na juhu Ruska obvinený z vraždy po tom, čo údajne napadol 87-ročnú ženu, ktorú stretol v parku, a viac ako 20 minút ju bil, čím jej podľa ruského vyšetrovacieho výboru spôsobil smrť.

SkryťVypnúť reklamu

Nikolaj Ogolobyak, ktorý bol v roku 2010 odsúdený za kanibalizmus a vraždu štyroch tínedžerov, sa podľa štátnych médií rozhodol bojovať vo vojne, bol zranený a potom sa vrátil domov. Čoskoro mal opäť problémy so zákonom a vlani v auguste dostal v súdnej sieni v Jaroslavli desaťročný trest za drogy. Miestnym médiám povedal, že sa bude uchádzať o návrat do vojny.

Nezávislý spravodajský portál Astra tiež informoval o dvoch väzenských žoldnieroch skupiny Wagner, ktorí boli neskôr zatknutí a obvinení zo znásilnenia dievčat vo veku sedem a deväť rokov pri samostatných incidentoch.

Vo februári 2024 sa ďalší omilostený vrah, ktorý bojoval vo vojne, 35-ročný Viktor Savvinov, v Deň obrancov vlasti potuloval po svojej dedine Kutana na ďalekom východe Jakutska a sťažoval sa, že mu ľudia neprejavujú dostatočnú úctu. Opil sa s priateľom a následne mu rozbil hlavu páčidlom, pričom neskôr zabil aj 64-ročnú Valentinu Fedorovú, držiteľku ocenenia Najlepšia učiteľka Ruska. Za obe vraždy bol odsúdený na dvadsať rokov väzenia.

SkryťVypnúť reklamu

Fedorovovej dcéra pre miestne médiá Sacha Day uviedla, že jej matka bola napadnutá, pretože predchádzajúcu noc nahlásila Savvinova na polícii za opilstvo na verejnosti.

„Mala celé ruky od krvi, pretože sa snažila brániť. Po bitke vzal sekeru a udrel ju po hlave. Ani nám neukázali jej telo, tak veľmi ju zmrzačil,“ citoval ju portál.

Na stránke súdu na ruskej sociálnej sieti VKontakte sa jeden z miestnych obyvateľov opýtal: „Podpíše opäť zmluvu v špeciálnej vojenskej operácii?“

Bez akýchkoľvek zábran

Už po stiahnutí sovietskych vojsk z Afganistanu v roku 1989 Rusko zaznamenalo nárast kriminality vracajúcich sa veteránov. Podľa novín Kommersant približne 372-tisíc vracajúcich sa veteránov pravidelne užívalo alkohol a drogy a do konca roka 1989 bolo približne 3700 odsúdených za vraždy a lúpeže. Na vine bola trauma z vojny a nedostatok psychologických služieb pre navrátilcov.

SkryťVypnúť reklamu

Analytici tvrdia, že v súčasnej vojne prehĺbili traumu spôsobenú hrôzami konfliktu práve brutálne metódy dôstojníkov pri zabezpečovaní disciplíny a riadení jednotiek.

Mnohí vojaci na ruskej frontovej línii voči svojim veliteľom totiž pociťujú hnev, pretože sa im nedokážu brániť. Desiatky z nich nahrali videá, v ktorých opisujú nekompetentnosť alebo zločiny svojich dôstojníkov vrátane užívania drog, korupcie, kradnutia platov vojakov, vydierania, obchodovania s drogami a krádeží vybavenia.

Dvadsaťštyriročný Danil Ačipov, bývalý inžinier, ktorý si vyhodil do vzduchu ruku s rozbuškou od granátu a utiekol do Francúzska, aby sa vyhol bojom na Ukrajine, pre denník The Washington Post uviedol, že vojaci sa cítia uväznení v systéme, ktorý funguje „ako na bežiacom páse“ a má zlomiť ich vôľu a ľudskosť. Medzi vojakmi tiež často vypukli bitky a rozšírilo sa opilstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Slúžil v útočnej jednotke s vysokou úmrtnosťou, pričom z pätnástich príslušníkov jednotky prežili útočnú operáciu zvyčajne traja.

„Všetci velitelia boli zlí. Nechovali sa k vám ako k ľuďom. Nezáležalo im na ľudskom živote. Bolo im jedno, koľkých [z nás] zabijú,“ povedal. „Vojaci ich nenávideli.“

Mnohých podľa neho vojna zmenila. „Majú PTSD. Stali sa veľmi agresívnymi a konajú bez akýchkoľvek zábran.“

Napriek tomuto zanedbávaniu vracajúcich sa veteránov ich vykresľujú oficiálne médiá ako novú elitu v Rusku, čo podstatne sťažuje ich kritiku.

„Teraz je situácia oveľa horšia, pretože štát tieto zločiny legalizuje. Áno, je to oficiálna vládna politika. Z týchto ľudí sa jednoducho nestanú zločinci bez ohľadu na to, čo v skutočnosti urobili,“ povedala Kirillová z Centra pre analýzu európskej politiky.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2023 hovorca Kremľa Dmitrij Peskov povedal, že zločinci by mohli „odčiniť svoje zločiny“ krvou na bojisku - v útočných brigádach, pod guľkami a pod strelami. To však rodinám zavraždených neponecháva žiadne právne prostriedky, ako sa brániť.

Pechtelevová povedala, že násilní zločinci by nemali byť posielaní do vojny alebo omilostení. „Ak sú na slobode, tak majú pocit, že pre nich neexistuje žiadny trest. A táto svojvôľa pokračuje.“

„Obyčajní ľudia ako my môžu vyjadriť svoju nespokojnosť, svoj hnev. Môžu dokonca organizovať protestné zhromaždenia, ale nič sa nestane, kým sa neprijme rozhodnutie na najvyššej úrovni,“ povedala. „Rešpektujeme zákon. Sme ľudia, ktorí dodržiavajú zákony, ale nikto nerešpektuje nás.“

Vojna na Ukrajine: Najnovšie správy o ruskej invázii

Súvisiace témy: Ukrajina, Rusko
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 559
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 233
  3. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 110
  4. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 4 986
  5. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 4 399
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 858
  7. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 197
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 1 786
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Šéfka eurokomisie Ursula von der Leyenová.

Lídri podporili Ukrajinu v úsilí o spravodlivý a trvalý mier.


TASR
Mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová.

Spoločnosť Google zmenu zaviedla už vo februári.


TASR
Ilustračné foto.

Prerazili dve policajné zátarasy.


SITA 3
Iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arakčí.

Po poslednom kole rokovaní vyjadrili obe strany optimizmus.


TASR

Sportnet

Tréner Vladimír Országh na lavičke Slovenska v zápase proti Švédsku v skupine A na MS v hokeji 2025.

Prečítajte si reakcie po zápase Slovensko - Švédsko v skupine A na MS v hokeji 2025.


a 1 ďalší
Martin Chromiak, Dalibor Dvorský a Samuel Honzek pred zápasom Slovensko - Švédsko v skupine A na MS v hokeji 2025.

Video, zostrih a góly zo zápasu Švédsko - Slovensko v skupine A na MS v hokeji 2025.


Zľava Dávid Mudrák, brankár Patrik Rybár, Rasmus Andersson a Michal Beňo v zápase Slovensko - Švédsko v skupine A na MS v hokeji 2025.

Pozrite si, ako vyzerá aktuálna tabuľka skupiny A na MS v hokeji 2025. Na ktorom mieste je Slovensko po zápase proti Švédsku?


Fotka zo zápasu Dánsko - USA na MS v hokeji 2025.

USA zdolalo Dánsko v skupine B na MS v hokeji 2025. Pozrite si priebeh, výsledok, tabuľku a góly.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu