WASHINGTON. Sudca z amerického štátu Washington Jamal Whitehead v pondelok nariadil administratíve prezidenta USA Donalda Trumpa, aby do Spojených štátov prijala približne 12-tisíc utečencov, čo významne ovplyvní vládou plánované zmeny v oblasti imigračnej politiky.
Toto nariadenie nadväzuje na rozhodnutie odvolacieho súdu, ktorým síce umožnil administratíve Donalda Trumpa pozastaviť systém prijímania utečencov, no zároveň nariadil, že musí prijať osoby, ktorým už bol udelený štatút utečenca a ktoré už mali naplánovanú cestu do Spojených štátov.
Odmietnutá interpretácia
Trumpova administratíva minulý týždeň na pojednávaní pred sudcom Whiteheadom argumentovala, že verdikt odvolacieho súdu ju zaväzuje prijať len 160 utečencov, ktorí mali naplánovanú cestu do dvoch týždňov od Trumpovho januárového výkonného nariadenia pozastavujúceho systém prijímania utečencov.
Sudca Whitehead však v pondelok túto interpretáciu odmietol. „Toto nie je iba čítanie medzi riadkami, ale vymýšľanie si nového textu, ktorý tam jednoducho nie je,“ uviedol Whitehead vo svojom rozhodnutí.
Whitehead pôvodne zablokoval Trumpovo výkonné nariadenie ešte vo februári s tým, že tým pravdepodobne prišlo k porušeniu zákona o utečencoch z roku 1980. Jeho rozhodnutie však o mesiac neskôr zrušil odvolací súd pre deviaty obvod.
„Ak by mal (odvolací súd pre) deviaty obvod v úmysle zaviesť dvojtýždňové obmedzenie, ktoré by znížilo počet chránených osôb z približne 12-tisíc na 160, urobil by to jasne a priamo,“ napísal Whitehead.
"Tento súd nepripustí, aby vláda účelovo prepisovala súdne nariadenie, ktoré jasne tvrdí to, čo tvrdí," dodal sudca.
Biden presídľovanie podporoval
Žalobu proti vládnemu nariadeniu podala židovská nezisková organizácia pre utečencov HIAS, kresťanská skupina Church World Service, organizácia Lutheran Community Services Northwest a niekoľko jednotlivcov.
Tieto neziskové organizácie vo svojej februárovej žalobe uviedli, že niekoľko ľudí, ktorí sa chystali vycestovať a predali všetok svoj majetok vo svojej krajine, sa Trumpovým príkazom náhle ocitli v zložitej životnej situácii.
Presídľovanie utečencov bolo jednou z mála legálnych ciest k získaniu amerického občianstva a podporoval ho aj bývalý prezident Joe Biden, ktorý rozšíril oprávnenosť na tento program aj na osoby postihnuté klimatickými zmenami, píše AFP.