BUKUREŠŤ, BRATISLAVA. Americký prezident Donald Trump môže čoskoro v Európe získať ďalšieho spojenca. Je ním 38-ročný krajne pravicový politik George Simion, ktorý v nedeľu s veľkým náskokom vyhral prvé kolo prezidentských volieb v Rumunsku.
Stalo sa tak pol roka po tom, čo ústavný súd zneplatnil novembrové prvé kolo volieb pre obavy zo zahraničného zasahovania a v marci zakázal jeho víťazovi, krajne pravicovému Călinovi Georgescovi opäť kandidovať.
Simion dokázal osloviť veľkú časť jeho voličov - sám seba stavia do roly rumunského vlastenca, ktorý je Trumpovým fanúšikom. Kritizuje Rusko, no aj Európsku úniu, napríklad pre jej pomoc Ukrajine.
Na druhom mieste v nedeľňajších voľbách skončil 55-ročný primátor Bukurešti Nicușor Dan, ktorý je nezávislým a prozápadným kandidátom. Na treťom mieste tesne za ním skončil nominant vládnej koalície Crin Antonescu.
Výsledky prvého kola:
- George Simion - 41 percent,
- Nicușor Dan - 21 percent,
- Crin Antonescu - 20 percent.
Druhé kolo volieb bude 18. mája. Voľby ukážu, či Rumunsko bude pokračovať v demokratickej a európskej ceste, do ktorej spadá aj podpora EÚ a NATO, hovorí Oana Popescu, riaditeľka think-tanku GlobalFocus Centre so sídlom v Bukurešti.
Alternatívou je, že „Rumunsko prijme oveľa nejednoznačnejšiu zahraničnú politiku, ktorá by bola prístupnejšia tlaku Trumpovej administratívy, čo do veľkej miery zodpovedá záujmom Kremľa,” povedala analytička Popescu pre portál France24.
V článku sa dočítate aj:
- ako sa víťaz volieb stavia k Trumpovi,
- čo hovorí na Rusko, Ukrajinu a EÚ,
- prečo v Rumunsku vlani voľby zrušili.
Rumunské MAGA
Simion často nosí povestnú červenú šiltovku s Trumpovým heslom MAGA (Make America Great Again - po anglicky Urobme Ameriku znova veľkou). Vyjadril sa, že sám by chcel byť rumunským „MAGA prezidentom".
Svoju krajne pravicovú stranu Aliancia za zjednotenie Rumunov (AUR) nazýva „trumpistickou". V Trumpovom štýle sa stavia do pozície „kresťanskej a prorodinnej" politiky, nepáči sa mu podpora Ukrajiny a podporil konšpirácie o vakcínach či koronavíruse.
„Naša strana je prirodzeným spojencom Republikánskej strany. Sme takmer úplne ideologicky stotožnení s hnutím MAGA," povedal Simion pred pár mesiacmi.
Okrem Trumpa sa mu páči konzervatívna politika talianskej premiérky Giorgie Meloniovej, ktorú viacerí politológovia označujú za krajne pravicovú. Meloni má dobrý vzťah s Trumpom.
Simion v predvolebnom rozhovore pre magazín Politico volal po „melonizácii“ Európy. „A verte mi, že dôjde aj k simionizácii,“ dodal.
Loading
@georgesimionoficial
Odvrátenie od Ukrajiny?
Nádejný rumunský prezident často kritizuje Rusko. Ruského prezidenta Vladimira Putina označil za „vojenského kriminálnika", jeho režim zas za „najväčšiu hrozbu pre Rumunsko, Poľsko a Pobaltie".
Otvorene sa však stavia aj proti pomoci Ukrajine - či už proti pomoci ukrajinským utečencom, alebo proti vojenskej asistencii Kyjevu.
Mnohí európski predstavitelia sa preto obávajú, že ak sa Simion stane prezidentom, ukončí pomoc Ukrajine. Rumunsko pritom doteraz Ukrajine darovalo protivzdušný raketový systém Patriot a trénuje ukrajinských pilotov stíhačiek. Od začiatku ruskej invázie tiež umožnilo vývoz 30 miliónov ton ukrajinského obilia cez svoj čiernomorský prístav Konstanca.
„Ak sa Simion stane prezidentom, zabudnite na akúkoľvek ďalšiu pomoc Ukrajine,“ povedal pre web BBC George Scutaru, rumunský bezpečnostný expert z Centra novej stratégie v Bukurešti.
Prezident ako šéf Rady národnej bezpečnosti môže vetovať akékoľvek rozhodnutie a má silný vplyv na bezpečnostnú politiku. Scutaru však vyjadruje „opatrný optimizmus“, že v druhom kole volieb zvíťazí centristický kandidát.
Simion je tiež zástancom rumunského nacionalizmu, ktorý podporuje návrat k hraniciam spred roku 1940. To by však znamenalo, že Rumunsko zaberie časti Moldavska a Ukrajiny. Do oboch krajín má preto zákaz vstupu.
Kritika EÚ
Za vojenskú podporu Ukrajinu Simion kritizuje aj Európsku úniu, ktorú podľa neho tvoria „bruselskí nevolení byrokrati".
Z EÚ však nechce vystúpiť, ale reformovať ju. „Chcieť reformovať EÚ neznamená chcieť ju opustiť. Veríme v Európsku úniu, ktorá prosperuje ako hniezdo pre svoje rozmanité a suverénne národy - nie ako strnulý systém presadzujúci univerzálne politiky," vyjadril sa v pondelok po zverejnení volebných výsledkov.
Už predtým však povedal, že je ochotný vetovať hlasovania EÚ, ktoré sa mu nepáčia. „Bol by som klamár, keby som povedal, že budeme rešpektovať právo EÚ. Ak sa objaví nový zákon, za ktorý sme nehlasovali, alebo zákony, ktoré nie sú dobré pre Rumunsko, pokúsim sa využiť všetky svoje právomoci, aby som zastavil to, čo škodí môjmu ľudu," povedal vlani pre magazín Politico.
Pre BBC však povedal, že verí v silné NATO a je za to, aby boli naďalej v Rumunsku vojenské základne NATO a americké jednotky. Súhlasí s tým, aby členské štáty zvýšili výdavky na obranu.
Rumunský prezident má síce obmedzené právomoci, ako veliteľ ozbrojených síl výrazne ovplyvňuje aj vojenské výdavky. Dohľad má aj nad zahraničnou politikou.
Kontrolu nad hospodárskou a inou domácou politikou má v rukách parlament, v ktorom majú tesnú väčšinu centristické sily.
Opakované voľby
Rumunské prezidentské voľby sa pôvodne konali vlani v novembri. Vyhral ich iný krajne pravicový kandidát - Călin Georgescu.
Len dva dni pred druhým kolom, ktoré sa malo konať v decembri, voľby zrušil ústavný súd a Georgescovi pre podozrenia, že zvíťazil prispením ruského vplyvu, zakázal opätovne kandidovať. Dôvodom bolo viac ako 85-tisíc kyberútokov na volebné počítače či vyše 25-tisíc falošných účtov na sociálnej sieti TikTok, ktoré kandidáta podporovali, či to, že kandidáta ochraňovali ľudia s možným napojením na paramilitantnú skupinu Wagner. Prieskumy mu pritom predpovedali opätovné víťazstvo.
Simion vo vlaňajších voľbách skončil štvrtý. Po zrušení Georgescovej kandidatúry sa však viac dostal do povedomia verejnosti a mnohí Georgescovi podporovatelia prešli práve k nemu. On sám Georgesca verejne podporuje - dokonca s ním prišiel v nedeľu odvoliť.

Simion tiež hovorí, že ak sa stane prezidentom, Georgescuovi udelí významnú úlohu vo svojej administratíve, alebo ho vymenuje do funkcie premiéra. Ako prezident by mal takúto právomoc.
Georgescu koncom minulého roka pozornosť získal najmä na sociálnej sieti TikTok, Simion však tiež výrazne rozbiehal kampaň na internete - sčasti preto, aby zaujal rumunských voličov v zahraničí.
To sa mu aj podarilo - napríklad v Taliansku, Španielsku či v Nemecku, kde Rumuni vykonávajú skôr manuálnu prácu, získal viac ako 70 percent hlasov. Významný počet hlasov voličov zo zahraničia, ktorí sa štandardne prikláňajú k tvrdej pravici, však získal aj jeho umiernený protikandidát Dan.
Práve ten o dva týždne zabojuje proti Simionovi o funkciu prezidenta. Dan druhé kolo označil za súboj medzi pro- a protizápadnými hodnotami. „Našou úlohou je presvedčiť Rumunov, že Rumunsko potrebuje prozápadné smerovanie a naša kampaň sa na to v nasledujúcich dvoch týždňoch zameria,“ povedal po oznámení výsledkov.