BERLÍN. Ľudia, ktorí prežili holokaust, v nedeľu počas spomienkovej ceremónie pri príležitosti 80. výročia oslobodenia nacistického koncentračného tábora Ravensbrück vyzvali svet, aby nezabudol na krutosti spáchané nacistami, píše agentúra AFP.
Medzi približne 1200 účastníkmi podujatia v severnom Nemecku bolo deväť mužov a žien - osemdesiatnikov a deväťdesiatnikov -, ktorí prežili tábor, príbuzní bývalých väzňov a vysokí činitelia.
Do Ravensbrücku, najväčšieho nacistického tábora pre ženy a deti, ktorý sa nachádza 90 kilometrov severne od Berlína, bolo z celej Európy poslaných zhruba 130-tisíc ľudí. Pre mužských väzňov bol vybudovaný aj malý priľahlý tábor.
Okrem židov sa v tábore nachádzali aj politickí odporcovia režimu, Rómovia a odsúdení zločinci. Zahynulo tam 20-tisíc až 30-tisíc ľudí. Mnohí zomreli pri nútených prácach - väzni museli pracovať 12 až 14 hodín denne -, ako aj v plynových komorách a na poslednom pochode smrti.
Ravensbrück oslobodila 30. apríla 1945, len týždeň pred kapituláciou tretej ríše, sovietska Červená armáda a našla v ňom už len asi 3000 chorých väzňov.
V Nemecku silnejú obavy o budúcnosť pripomínania si holokaustu v súvislosti s nárastom podpory krajne pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorá sa vo februárových spolkových voľbách umiestnila na druhom mieste.
Niektorí politici strany AfD, ktorú minulý týždeň nemecká spravodajská služba označila za extrémistickú skupinu, sa postavili proti tamojšej tradícii spomienok na holokaust.
Na sobotňajšej slávnosti pri príležitosti 80. výročia oslobodenia nacistického koncentračného tábora Neuengamme v Hamburgu kancelár Olaf Scholz varoval, že „autokrati, extrémisti a populisti na celom svete chcú zaútočiť na mierovú a jednotnú Európu a zničiť ju“. „To však nesmieme dopustiť,“ zdôraznil.
Nemecko tento rok usporiadalo niekoľko spomienkových osláv výročí oslobodenia nacistických táborov a ďalších významných udalostí viažucich sa k záverečným fázam druhej svetovej vojny.