PARÍŽ/MANAGUA. Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) oznámila, že Nikaragua organizáciu upovedomila o svojom vystúpení.
Dôvodom je udelenie Svetovej ceny slobody tlače UNESCO/Ceny Guillerma Cana novinám La Prensa kritickým voči vláde prezidenta Daniela Ortegu.
Informovali o tom agentúry AP a AFP.
V ozname o vystúpení z organizácie nikaragujské úrady obvinili noviny z propagácie „vojenských a politických intervencií Spojených štátov v Nikarague“ a udelenie ceny odsúdil ako „diabolský prejav zradcovského protipatriotického cítenia“, uvádza UNESCO.
„Ľutujem toto rozhodnutie, ktoré pripraví obyvateľov Nikaraguy o výhody spolupráce, najmä v oblasti vzdelávania a kultúry. UNESCO dodržiava svoj mandát, keď bráni slobodu prejavu a slobodu tlače na celom svete,“ uviedla generálna riaditeľka UNESCO Audrey Azoulayová, ktorá list o vystúpení od nikaragujskej vlády obdržala v nedeľu ráno.
Nikaragua bola jedným zo 194 členských štátov UNESCO. Členovia tejto organizácie cenu za slobodu tlače založili v roku 1997 a ocenenie za rok 2025 bolo v sobotu udelené nikaragujskému denníku La Prensa na základe odporúčania medzinárodnej poroty zloženej z odborníkov v oblasti médií.
Vo februári 2025 výnosom nariadil prehodnotenie členstva v UNESCO aj americký prezident Donald Trump, ktorý už počas svojho prvého mandátu v roku 2017 oznámil vystúpenie Spojených štátov z tejto organizácie. Dôvodom bola údajne protiizraelská zaujatosť. V roku 2023 sa krajina opätovne stala členom UNESCO počas prezidentstva Joea Bidena.
Noviny La Prensa vychádzajú výhradne online, odkedy nikaragujská polícia v roku 2021 vtrhla do priestorov redakcie a zatkla ich šéfa Juana Lorenza Holmanna, ktorého súd v roku 2022 odsúdil na deväť rokov väzenia a v roku 2023 ho deportoval do Spojených štátov.