BRSUEL. Predstavitelia Európskeho parlamentu (EP) pri príležitosti sobotného Svetového dňa slobody tlače zdôraznili nevyhnutnosť nezávislej žurnalistiky pre fungovanie demokracie a pripomenuli kroky bloku v oblasti legislatívnej ochrany slobody médií a novinárov, informuje TASR.
„Slobodné médiá sú najlepším štítom demokracie,“ vyhlásila predsedníčka EP Roberta Metsolová.
„Novinári musia mať možnosť slobodne informovať bez strachu z cenzúry, zastrašovania či odvety. Európsky parlament bude vždy brániť médiá – nielen počas Svetového dňa slobody tlače, ale každý deň,“ zdôraznila.
Podpredsedníčka EP a predsedníčka pracovnej skupiny pre implementáciu Nariadenia EÚ o slobode médií (EMFA) Sabine Verheyenová pripomenula, že slobodná a pluralitná žurnalistika je jedným zo základných pilierov demokracie.

Podľa jej slov je však naďalej ohrozená aj v niektorých členských krajinách EÚ.
„EMFA, ktorý bol prijatý v apríli 2024, má zásadný význam pri riešení týchto problémov. Vysiela silný signál o potrebe chrániť rozmanitosť médií a novinársku nezávislosť v celej Európe,“ poznamenala.
EMFA podľa nej predstavuje historický míľnik pre Úniu - po prvýkrát sa zaviedol komplexný európsky právny predpis na podporu slobody tlače a plurality médií.
„Dosiahli sme významný legislatívny pokrok pri ochrane novinárov pred politickými zásahmi a ekonomickým tlakom. Teraz je však potrebné túto ochranu aktívne presadzovať,“ skonštatovala.
Nariadenie nadobudne plnú účinnosť 8. augusta.
Zabezpečiť má transparentnosť vlastníctva médií, prideľovania štátnej reklamy, nezávislosť verejnoprávnych médií či ochranu novinárov pred zásahmi. Smernicu proti strategickým žalobám (SLAPP) musia členské štáty zas implementovať do svojich vnútroštátnych právnych poriadkov do 7. mája 2026. Jej cieľom je chrániť novinárov a občianskych aktivistov pred zneužívaním justície na umlčanie kritických hlasov.