BRATISLAVA. Dosiaľ 12 členských štátov Európskej únie predložilo Európskej komisii žiadosť o aktiváciu národnej únikovej doložky v rámci Paktu stability a rastu ako súčasť balíka ReArm Europe Plan/Readiness 2030 prezentovaného v marci.
Ako referuje oficiálny web Komisie, učinili tak Belgicko, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Grécko, Lotyšsko, Maďarsko, Nemecko, Poľsko, Portugalsko, Slovensko a Slovinsko. Očakáva sa však, že neskôr by sa mohli pridať ďalšie členské štáty.
Aktivácia národnej únikovej doložky poskytuje členským štátom dodatočný rozpočtový priestor na zvýšenie výdavkov na obranu, pričom zostáva v rámci fiškálnych pravidiel EÚ, v súlade s dokumentom, ktorý Komisia zverejnila ako súčasť balíka ReArm Europe Plan/Readiness 2030.
Ruská agresívna vojna proti Ukrajine a jej hrozba pre európsku bezpečnosť predstavujú výnimočné okolnosti, ktoré vyvíjajú značný tlak na verejné financie členských štátov z dôvodu naliehavej potreby vybudovať si obranné spôsobilosti.
V reakcii na to EÚ predložila ambiciózny balík obranných opatrení, ktorý ponúka finančné páky na podporu investícií do obranného sektora Únie, a to aj prostredníctvom národnej únikovej doložky. „Aktivácia doložky poskytne týmto členským štátom možnosť odchýliť sa od svojich schválených čistých výdavkových plánov alebo od svojho nápravného plánu v rámci postupu pri nadmernom deficite,“ uvádza Komisia.
Takáto flexibilita sa predpokladá v prípade výnimočných okolností mimo kontroly členského štátu, ktoré majú významný vplyv na jeho verejné financie, ako je to v súčasnosti.
Na zabezpečenie fiškálnej udržateľnosti v strednodobom horizonte bude odchýlka od odporúčaného čistého výdavkového plánu obmedzená na maximálne 1,5 percenta HDP dodatočných výdavkov na obranu za každý rok aktivácie do roku 2028.
Komisia teraz posúdi žiadosti predložené členskými štátmi s cieľom predložiť Rade odporúčania na aktiváciu národnej únikovej doložky. Rada bude mať potom jeden mesiac na rozhodnutie o tejto záležitosti.