CANBERRA, BRATISLAVA. Ešte pred pár týždňami mal konzervatívny opozičný líder Peter Dutton vysokú šancu stať sa novým premiérom Austrálie. Potom však prišiel Donald Trump.
Voličov stále trápia domáce témy ako rastúce životné náklady, inflácia či bytová kríza, z ktorej vinia súčasného premiéra Anthonyho Albaneseho a jeho stredoľavicovú Labouristickú stranu.
Výrazným problémom sa však pre nich stali aj desaťpercentné americké clá. V súčasnosti sú všetky Trumpove clá - s výnimkou Číny - pozastavené na 90 dní. USA však na Čínu, ktorá je najdôležitejším obchodným partnerom Austrálie, uvalili clo vo výške 145 percent. Obe clá by tak austrálsku ekonomiku závislú od exportu mohli výrazne oslabiť.
Premiérovi Albanesemu mnohí politológovia predpovedali, že vo vláde vydrží len jedno volebné obdobie, preto voľby 3. mája zrejme vyhrá.
„Na celom svete boli súčasné vlády až do začiatku tohto roka trestané za vysoké životné náklady a následky krízy koronavírusu. Teraz však vidíme zásah medzinárodných problémov a zrazu sa to trochu otočilo a ľudia chcú istotu a stabilitu,” komentuje situáciu pre denník Washington Post austrálska novinárka Karen Middleton, ktorá dlhé roky pokrýva domácu politiku.
V článku sa dočítate aj:
- kto sú hlavní kandidáti,
- aké témy najviac trápia voličov,
- prečo austrálske voľby porovnávajú s tými nedávnymi v Kanade,
- ako Trump zrejme nepriamo ovplyvnil austrálske voľby.
Dištanc od Trumpa
Líder opozície Dutton vo viacerých aspektoch pripomína Trumpa. Premiéra Albaneseho napríklad obvinil, že sa príliš sústreďuje na „woke agendu”, ako sú práva potomkov pôvodných obyvateľov.
Dutton tiež bojuje proti iniciatívam v oblasti rozmanitosti, chce zrušiť asi 41-tisíc pracovných miest v štátnej správe a špekuluje o referende, vďaka ktorému by Austrália mohla zrušiť občianstvo osobám s dvojitým občianstvom, ktoré boli odsúdené za trestný čin.