Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.
Izraelská armáda sa v stredu zapojila do rozsiahlych sektárskych zrážok neďaleko Damasku. Izrael náletmi podporil sýrsku drúzsku menšinu, ktorej príslušníci bojovali so sunnitskými moslimskými bojovníkmi.
Zásah však môže prispieť k ďalšiemu rozvratu krehkej bezpečnostnej situácie v Sýrii.
Hlavné mesto sužovalo napätie, v posledných dňoch sa zhoršili násilnosti medzi drúzskymi a sunnitskými ozbrojencami, pri ktorých boli na dvoch južných predmestiach zabité desiatky ľudí a ďalšie desiatky skončili na pohotovosti.
Boje sa začali v utorok skoro ráno po tom, ako sa na internete rozšírila zvuková nahrávka, na ktorej údajne známy drúzsky duchovný uráža proroka Mohameda.
Duchovný poprel, že by na nahrávke bol jeho hlas a sýrske ministerstvo vnútra neskôr oznámilo, že vyšetrovanie potvrdilo tvrdenie duchovného.
Škoda však už bola napáchaná. Čoskoro vypukli zrážky - najskôr v meste Džaramána, ktoré je domovom prevažne drúzskych a kresťanských obyvateľov, a potom v meste Sahnája, kde zasiahol aj Izrael.
Izraelská armáda v stredu oznámila, že nálety zamerala na „operatívcov“, ktorí útočili na drúzskych civilistov. Neskôr dodala, že evakuovala troch „sýrsko-druzských občanov“, aby sa podrobili lekárskemu ošetreniu v Izraeli.
V článku sa dočítate:
- prečo Izrael neustále útočí v Sýrii,
- koľko drúzov žije v Sýrii,
- kde medzi sebou skupiny bojujú.
Vyrazili do boja
Odkedy povstalecké skupiny pred piatimi mesiacmi zvrhli bývalého sýrskeho prezidenta Bašára Asada, Izrael v Sýrii podniká neustále letecké útoky. Jeho stratégiu analytici označujú za snahu udržať nové islamistické orgány príliš slabé na to, aby predstavovali hrozbu.
Väčšina útokov bola zameraná na vojenské zariadenia a úkryty zbraní. Izrael v poslednom čase svoje zásahy označil za spôsob ochrany príslušníkov sekty drúzov, ktorých v Izraeli a na okupovaných Golanských výšinách žije približne 150-tisíc.
Väčšina obyvateľov Sýrie sú sunnitskí moslimovia, ale krajina je domovom mnohých náboženských a etnických menšín, vrátane drúzov, odnože šiitského islamu. Ich vedenie je rozdelené na tých, ktorí žiadajú o medzinárodnú ochranu, a na ostatných, ktorí sa snažia spolupracovať s novou vládou a odmietajú izraelský postup.
K náletom došlo počas prestrelky medzi drúzmi a sunnitskými bojovníkmi, ako aj zločineckými skupinami a inými milíciami. Pri zrážkach v meste Sahnája zahynulo najmenej 11 ľudí, informovala sýrska štátna mediálna agentúra SANA.

V nemocnici al Mujtahid v Damasku zranení sýrski vládni vojaci tvrdili, že boli do Sahnáje vyslaní ako posily, keď sa miestna administratíva a lokálni vodcovia snažili vyjednať pokoj.
Niekoľko obetí bolo ťažko zranených: istý muž prišiel počas výbuchu o nohu. Lekár Fares Masri povedal, že nemocnica ošetrila najmenej sedem ľudí so zraneniami spôsobenými výbuchmi, ale ľudia boli poslaní aj do iných nemocníc.
V meste Džaramána boli v stredu zatvorené obchody a ulice takmer vyľudnené, pretože na križovatkách hliadkovali ozbrojení muži a obyvatelia nervózne pozerali von z okien. Hovorili, že v utorok v skorých ranných hodinách postupovali na Džaramánu bojovníci vládnych síl, čo vyvolalo ťažké prestrelky s bezpečnostnými silami drúzskej komunity.
„Naši muži boli na ulici hneď, ako sa to začalo,“ povedala 51-ročná Malak Malaihová, ktorá opísala, že sa s dcérou skrývala vnútri, zatiaľ čo jej synovia zobrali zbrane a vyrazili do boja proti útočníkom.
Politický prospech Izraela
Nestabilita poukázala na rozsah problémov, ktorým čelí nový sýrsky prezident Ahmed Šara. Bývalý povstalecký bojovník sa snaží zjednotiť pod jedno velenie nesúrodú skupinu ozbrojených síl, ktoré ho vyniesli k moci.
Sýrske ministerstvo vnútra oznámilo, že nebude zhovievavé k nikomu, kto prispel k podnecovaniu chaosu alebo podkopávaniu stability v Sýrii, ale neoznámilo žiadne zatýkanie.
Vládni vojaci, ktorí boli v stredu rozmiestnení pred Džaramánou, odkázali, že niektorí z drúzskych ozbrojencov boli napojení na bývalý Asadov režim.
„Uprostred toho všetkého bol prvok provokácie,“ povedal jeden z bojovníkov, ktorý sa predstavil ako Abu Džaffar. „Niektorí z nich sú ľudia, ktorí sa nechcú podriadiť novým orgánom, pretože majú na rukách krv.“
Na emotívnom pohrebe obyvateľov zabitých počas bojov z predchádzajúceho dňa niesla veľká časť davu v Džaramáne zbrane s farbami drúzskej vlajky na pažbách pušiek. „Musíme chrániť naše oblasti,“ povedal Ghaith Karkh, 52-ročný tesár, ktorý zvieral pušku. „Napadli nás, tak čo očakávate, že budeme robiť?“
Nikto z respondentov, ktorých oslovil denník The Washington Post, nepovedal, že by uvítal izraelskú intervenciu.
„Bol to útok na drúzsku komunitu a my potrebujeme podporu, ale Izrael nás nechráni,“ povedal duchoný Džamál Azzam. „Nechránili nás predtým, prečo by sme si mali myslieť, že nás budú chrániť teraz? Robia to pre svoj politický prospech, nie pre náš.“

Pozdĺž južného prístupu k predmestiu drúzski bojovníci medzičasom rozmiestnili za násypmi zbrane. Muži boli nervózni, ale pripravení na boj - sledovali správy o násilnostiach na svojich mobilných telefónoch a skenovali horizont v očakávaní ďalšieho útoku.
Na druhej strane frontovej línie zas vládni bojovníci verili, že útok čoskoro príde z drúzskych línií. „Choďte rýchlejšie, choďte rýchlejšie,“ kričali muži na autá prechádzajúce oblasťou medzi Džaramánou a cestou, na ktorej stáli.
Do neskorého popoludnia sa stovky príslušníkov vládnych síl zhromaždili, aby zabezpečili cestu do Sahnáje v rámci zjavného bezpečnostného kordónu, ktorý mal zabrániť ďalším útokom v oblasti.
V tom všetkým nízko nad hlavami zahučalo izraelské lietadlo a vojaci sa rozptýlili do opustených budov, hľadajúc nejaký úkryt. „K zemi,“ zareval jeden muž. “K zemi!“
V nemocnici al Mujtahid mali vojaci, ktorí nakladali zranených do áut, stále na rukách krv spolubojovníkov. „S lietadlami sa nedá nič robiť,“ povedal 27-ročný Abdul Fidah. „Sústredili sme sa na svoju misiu. Nevedeli sme, že [izraelský] nálet prichádza, až kým nezasiahol [cieľ].“