DAMASK. Sýria nasadila svoje bezpečnostné sily neďaleko metropoly Damask s cieľom „obnoviť bezpečnosť“, informovala štátna tlačová agentúra SANA.
K tomuto kroku došlo po potýčkach medzi vládnymi jednotkami a drúzskymi ozbrojencami, píše agentúra AFP.
Varovanie pre sýrsku vládu
Predstaviteľ sýrskych bezpečnostných síl uviedol, že jednotky dokončili „bezpečnostnú operáciu“ v oblasti mesta Sahnájá neďaleko Damasku. Cieľom nasadenia jednotiek je podľa neho obnoviť bezpečnosť a stabilitu v oblasti.
Pri nočných zrážkach medzi bezpečnostnými zložkami napojenými na novú sýrsku vládu a drúzskymi ozbrojencami v oblastiach v okolí sýrskej metropoly Damask zahynulo v utorok a v stredu takmer 30 ľudí.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu a minister obrany Jisrael Kac v stredu v spoločnom vyhlásení uviedli, že izraelské vojenské letectvo uskutočnilo nálet na ozbrojenú skupinu v Sýrii, ktorá sa pripravovala zaútočiť na menšinu drúzov. Útok v meste Sahnájá je podľa nich varovaním pre novú sýrsku vládu.
Sýrska vláda oznámila, že pri izraelskom útoku zahynul jeden vojak. Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) tvrdí, že pri útoku utrpelo zranenia niekoľko ľudí, píše DPA.
Arabsky hovoriaci drúzovia sú etnicko-náboženskou skupinou, ktorá sa začiatkom 11. storočia oddelila od ismailitskej vetvy šiitskeho islamu. Za moslimov sa však nepovažujú. Žijú na juhu Sýrie, ale aj v Izraelom okupovaných Golanských výšinách, Izraeli a Libanone.
Osobitný vyslanec OSN pre Sýriu Geir Pedersen odsúdil „neprijateľné“ násilie v Sýrii a vyzval tiež na okamžité zastavenie izraelských náletov a ochranu civilistov. Pedersenov úrad vo vyhlásení uviedol, že vyslanec je „znepokojený možnosťou ďalšej eskalácie mimoriadne krehkej situácie“.
Chcú chrániť drúzsku menšinu
Islamistami vedená vláda v Sýrii prisľúbila „ochrániť všetky zložky“ sýrskej spoločnosti vrátane drúzskej menšiny. Tento sľub je reakciou vlády na sektárske násilnosti medzi drúzmi a ozbrojencami lojálnymi vláde, ktoré si v priebehu utorka a stredy vyžiadali životy asi 40 ľudí.
Tieto násilnosti vypukli po tom, ako sa medzi ľuďmi rozšírila zvuková nahrávka pripisovaná drúzskemu občanovi a považovaná za rúhanie, informovala agentúra AFP.
Abú Jahjá Hasan al-Atraš, jeden z hlavných vodcov drúzskej komunity v provincii Suwajdá v južnej Sýrii, dal v stredu sýrskej vláde ultimátum, v ktorom požadoval rýchly zásah na ochranu svojej komunity pred „genocídou“, informoval spravodajský server i24news.
Atraš vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby stíhalo páchateľov útokov pri Damasku za zločin genocídy. Sýrskej vláde dal „maximálne šesť hodín“, aby zasiahla proti páchateľom násilností, a sýrsky parlament požiadal, aby zaručil práva a ochranu drúzskej komunity. Pohrozil, že ak sýrska vláda nebude konať, drúzska komunita požiada o ochranu zo zahraničia.
Po arabsky hovoriaci drúzovia sú etnicko-náboženskou skupinou, ktorá sa začiatkom 11. storočia oddelila od ismailitskej vetvy šiitského islamu. Za moslimov sa však nepovažujú. Žijú prevažne v Libanone, Izraeli a Sýrii vrátane Izraelom anektovaných Golanských výšin.
Vodca libanonských drúzov Walíd Džumblát v stredu vyzval príslušníkov drúzskej komunity v Sýrii, aby odmietli „izraelské zasahovanie“, ktorým boli spomínané vyhrážky vedenia Izraela voči úradom v Damasku, ak by ublížili drúzom. Džumblát to uviedol po stretnutí s drúzskymi predstaviteľmi v Bejrúte, kde sa zišli, aby prediskutovali sektárske násilie, ktoré tento týždeň vypuklo v Sýrii.