MADRID, BRATISLAVA. Milióny ľudí v Španielsku a Portugalsku sa v pondelok zhruba na pol dňa ocitli v tme. V lepšom prípade boli doma, v horšom prípade uviazli pod zemou v metre či vo výťahu.
Príčinou bol rozsiahly výpadok elektriny, ktorý okrem ostrovov postihol celé Španielsko a veľkú časť Portugalska.
Tamojšie úrady príčinu naďalej vyšetrujú, kybernetický útok zatiaľ vylúčili. Z výpadku podozrievajú extrémne teplotné výkyvy.
K havárii síce prišlo nečakane, Európa však svojich občanov vyzýva, aby boli na podobné situácie pripravení. Čo nemá chýbať v ich batožine prvej pomoci?
V článku sa dočítate aj:
- čo treba mať zbalené,
- čo radí Európska únia,
- čo najviac využili Španieli pri výpadku prúdu.
Zbaliť kľúčové predmety
Obe krajiny pre problém vyhlásili núdzový stav. Európska únia v marci vydala príručku, ktorou občanom radí, ako sa v takýchto prípadoch zachovať. Jednou z hlavných pripomienok je, aby si zabezpečili dostatok jedla, vody a iných kľúčových vecí, ako sú lieky na najmenej 72 hodín.
Stratégia je vypracovaná napríklad pre prípad prírodných katastrof, ktoré sú dnes podnietené aj klimatickými zmenami, ďalšej pandémie, ako bola pandémia koronavírusu, či pre prípad invázie.
Predmety, ktoré by mali mať občania v takomto prípade zbalené, ukázala na sociálnych sieťach Hadja Lahbib, európska komisárka pre pripravenosť a krízové riadenie. Vo svojej „taške na prežitie” mala okuliare, doklady vo vodovzdornom obale, baterku, zapaľovač a zápalky, balenú vodu a jedlo, švajčiarsky nožík, lieky, hotovosť, nabíjačku na mobil a prenosnú nabíjačku, prenosné rádio a karty na hranie.
Podobný program vlani v marci spustila aj Británia. Ľuďom radí, aby boli pripravení na krízové situácie. Majú sa preto napríklad uistiť, že majú dostatok základných potravín a iných dôležitých zásob, že vedia o únikových cestách zo svojich príbytkov a že v takomto prípade budú dostávať núdzové upozornenia.