Miami 20. augusta (TASR) - Návrat raketoplánu Discovery do domovského prístavu na Floride dnes odložili pre možnosť zlého počasia na poslednej etape trasy, ktorú absolvuje "na chrbte" špeciálne upraveného Boeingu 747.
Discovery - prvý raketoplán vo vesmíre po nehode Columbie z februára 2003 - sa mal po skončení misie pôvodne vrátiť priamo na Floridu, pre zlé počasie však 9. augusta pristál na základni Edwards v Kalifornii. Odtiaľ Boeing s pripevneným raketoplánom odštartoval v piatok. Po viacerých medzipristátiach na doplnenie paliva mal na Mys Canaveral doraziť dnes.
Noc strávil na leteckej základni Birksdale v Louisiane. Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) oznámil, že tam zostane do nedele, keďže počasie v Alabame, Georgii a na Floride sa nezdá byť dostatočne dobré pre bezpečný let.
NASA sa kvôli vysokým nákladom snaží vyhýbať prevozom raketoplánov zo základne na základňu. Jedna cesta 3500 kilometrov naprieč USA stojí asi milión dolárov. Lietadlom prevážali raketoplán na Kennedyho vesmírne stredisko naposledy v júni 2002. Jumbo so stotonovým raketoplánom letí vo výške asi 4500 metrov, čo je asi polovičná letová hladina v porovnaní s komerčnou leteckou dopravou.
NASA vo štvrtok oznámil, že pre nevyriešené technické problémy s hlavnou palivovou nádržou poletí ďalší americký raketoplán do vesmíru najskôr v marci 2006 - o šesť mesiacov neskôr, ako sa pôvodne plánovalo. Inžinieri sa snažia zistiť, prečo sa pri štarte Discovery 26. júla z hlavnej vonkajšej palivovej nádrže odlomil kus tepelnoizolačnej peny. Podobný incident spôsobil osudové poškodenie tepelnej ochrany Columbie, ktorá sa pri návrate do zemskej atmosféry rozpadla, pričom zahynulo všetkých sedem astronautov na palube. Namiesto pôvodne plánovaného Atlantisu sa k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) vydá opäť raketoplán Discovery.