MADRID. Celé pevninské Španielsko v pondelok okolo 12.30 h postihol výpadok prúdu, zastavilo sa metro v Madride či Barcelone a prerušená bola premávka na železnici v celej krajine, problémy hlásia tiež letisko v Madride či Lisabone. Informujú o tom španielske médiá.
Príčina výpadku nie je známa a zatiaľ nie je ani jasné, koľkých presne ľudí sa dotkol. Výpadky prúdu zaznamenali tiež v Portugalsku, ktorého vláda nevylúčila kybernetický útok, a v niektorých častiach Francúzska susediacich so Španielskom. Podľa denníka El País výpadok nepostihol španielske ostrovy - Kanárske ani Baleárske.
Loading
...
„Všetko nasvedčuje tomu, že výpadok takéhoto rozsahu bol spôsobený len kybernetickým útokom,” uviedol pre médiá predseda andalúzskej regionálnej vlády Juan Manuel Moreno, pričom sa odvolal na informácie regionálneho centra kybernetickej bezpečnosti.
Zdôraznil však, že takúto informáciu nedostal od centrálnej vlády v Madride, ale že k tomuto záveru dospel „výlučne na základe našich vlastných údajov“.
Európska únia podľa hovorcu situáciu pozorne sleduje.
Krízový štáb
Španielska vláda kvôli núdzovej situácii zvolala krízový štáb do sídla energetickej spoločnosti Red Eléctrica, okrem premiéra Pedra Sáncheza dorazili ministri dopravy či financií.
Spoločnosť Red Eléctrica už skôr oznámila, že okolo 12.30 h sa spotreba energie v Španielsku znížila na polovicu, a aktivovala núdzový plán. Okolo pol druhej uviedla, že dodávky elektriny pomaly obnovuje od severu a juhu krajiny.
Eduardo Prieto, riaditeľ služieb spoločnosti Red Eléctrica, krátko pred treťou poobede uviedol, že úplné obnovenie prevádzky môže trvať šesť až desať hodín. O príčine výpadku nechcel podľa svojích slov špekulovať.
Problémy s dopravou
Výpadok vo veľkom ovplyvnil aj dopravu. Pozastavil napríklad chod najvyťaženejšieho letiska v Španielsku - Barajas v Madride.
Po celej krajiny tiež nejazdia vlaky, informoval španielsky národný dopravca Renfe. Pre nefungujúce semafory sa tvoria dopravné zápchy, metro zas evakuovali.
Londýnčanka Maddie Sephton sa práve nachádzala v madridskom metre, keď vypadla elektrina. „Nastúpili sme do vozňa a všetko bolo v poriadku. Potom však všetko zotmelo,” povedala pre stanicu SkyNews.
Vo vlaku uviazla na dvadsať minút, kým zamestnanec ručne neotvoril dvere. Britka bola v tom čase na ceste na letisko. Zo stanice musela s batožinou vyšliapať po schodoch 15 poschodí.
„Nefungujú žiadne výťahy, čo sťažuje situáciu starším ľuďom s obmedzenou pohyblivosťou,“ dodala. Nad zemou podľa nej „všetci len stoja a čakajú“.
Podľa španielskeho denníka El País tiež zatvorili niektoré obchody, pretože zhaslo svetlo, alebo nepúšťali dovnútra ďalších zákazníkov. Niektoré ale majú vlastné generátory, takže výpadok ich chod neobmedzil.
Nemocnice neprestali fungovať vďaka generátorom, ale zdravotnícke strediská mali problémy, pretože sa vypli počítače s údajmi o pacientoch.
Problémy v metropolách
Výpadok zastavil metro v Madride a Barcelone. Taktiež železničné spoločnosti Adif a Renfe oznámili, že bola zastavená prevádzka vlakov. Stovky ľudí uviazli aj vo vysokorýchlostných vlakoch, ktoré stoja na tratiach. Jedna cestujúca opísala denníku El País, že vlak sa kúsok od Madridu zastavil v obilnom poli.
Ľudia uviazli tiež napríklad vo výťahoch v domoch a firmách. Problémy mali aj niektoré banky, ktorým nefungovali služby internetového bankovníctva či mobilné služby. Pri bankomatoch sa preto tvorili dlhé rady.
Výpadok prúdu zastavil krátko aj chod niektorých tovární, napríklad automobilky Ford vo valencijskom Almussafes či vo fabrikách firmy Iveco v Madride a Valladolide, napísal El País.
Starosta Madridu José Luis Martínez-Almeida vyzval obyvateľov, aby necestovali, ak nemusia. „Žiadam všetkých obyvateľov Madridu, aby obmedzili svoj pohyb na absolútne minimum, a ak je to možné, aby zostali, kde sú. Chceme, aby všetky cesty zostali voľné,“ povedal vo videu zverejnenom na sociálnych sieťach.
Zároveň občanov poprosil, aby záchranné služby valali len v prípade, ak je to „skutočne naliehavé“.