PEKING. Čína a Filipíny v pondelok obhajovali svoje nároky na sporný ostrovček v Juhočínskom mori. Manila Peking obvinila zo „zastrašovania“, pretože čínska štátna televízia CCTV zverejnila správu, že nad ním prezval kontrolu. Filipíny toto tvrdenie odmietli a na ostrove podľa nich nie je žiadna čínska prítomnosť, informujú agentúry AFP a Reuters.
Podľa CCTV nad ostrovčekom Tchie-sien, známym aj ako Sand Cay, prevzala čínska pobrežná stráž kontrolu v polovici apríla. Manila však v pondelok správy o jeho obsadení poprela. „Na tvrdení čínskej pobrežnej stráže... nie je vôbec nič pravdivé,“ povedal hovorca Rady pre národnú bezpečnosť Jonathan Malaya. Správu označil za „vymyslenú“ a dodal, že Peking má záujem „využívať informačný priestor na zastrašovanie a obťažovanie“.
CCTV v sobotu zverejnila fotografiu štyroch príslušníkov pobrežnej stráže Číny, ako pózujú s čínskou vlajkou na ostrove Sand Cay. Filipínska pobrežná stráž sporné územie navštívila v nedeľu a v pondelok zverejnila vlastnú fotografiu, na ktorej jej členovia držia na ostrove vlajku Filipín.
Čínske ministerstvo zahraničných vecí v pondelok zopakovalo, že ostrov je súčasťou čínskeho územia. Podľa jeho hovorcu sú kroky Pekingu v súvislosti so Sand Cay „zamerané na boj proti nelegálnemu vylodeniu Filipín a iným skutkom porušovania a provokácie“, ako aj na „pevnú ochranu národnej územnej suverenity“.
Peking si nárokuje takmer celé Juhočínske more vrátane ostrovov, ktoré považujú za svoje Filipíny, Brunej, Malajzia a Vietnam. Predpokladá sa, že úseky vodnej trasy, cez ktorú ročne prechádza tovar v hodnote troch biliónov dolárov, sú bohaté na ložiská ropy a zemného plynu. Významné sú však aj pre rybolov.