VATIKÁN. Na hrobe pápeža Františka v rímskej Bazilike Panny Márie Väčšej ležala v nedeľu ráno biela ruža, ktorú je vidieť aj na fotografii zverejnenej Vatikánom.
Práve tento kvet mal pre zosnulého Františka osobitný význam, informuje agentúra APA.
Biele ruže mali pri sebe v sobotu pred uložením rakvy s pápežom do hrobu v spomínanej bazilike aj skupinky detí, bezdomovcov, migrantov, väzňov, transrodových osôb a chudobných, ktorí vítali pohrebný sprievod.
Osobitný význam, ktorý pre pápeža mala práve biela ruža, prezradil on sám v jednom rozhovore ešte v časoch svojho pôsobenia v Argentíne vo funkcii arcibiskupa Buenos Aires, píše APA.
Od tých čias pre neho biela ruža symbolizovala spojenie so svätou Teréziou s Lisieux (1837 - 1897). Práve k nej sa pri osobných problémoch František obracal.
„Keď mám problém,“ vysvetlil Jorge Maria Bergoglio, „neprosím svätú o to, aby ho vyriešila, ale aby ho vzala do svojich rúk a pomohla mi ho akceptovať.“
Ako znamenie potom podľa vlastných slov takmer vždy dostal bielu ružu, cituje APA.
V jeho byte v Buenos Aires, ako i neskôr v pápežskej rezidencii v Dome sv. Marty vo Vatikáne, sa vo váze často nachádzali práve biele ruže. Nedávno ich dostal aj po svojom návrate z rímskej Gemelliho nemocnice, kde sa liečil z obojstranného zápalu pľúc.
Terézia z Lisieux sa považuje za jednu z najpopulárnejších svätých katolíckej cirkvi, píše APA.
Vlastným menom Marie-Françoise-Thérese Martinová vstúpila do karmelitánskeho kláštora v Lisieux ako 15-ročná. Vo veku 24 rokov zomrela na tuberkulózu.
Svätorečil ju pápež Pius XI. v roku 1925; od roku 1927 je hlavnou patrónkou misií a popri svätej Jane z Arku aj druhou patrónkou Francúzska.