BRATISLAVA. Zastával sa vylúčených v katolíckej cirkvi aj v spoločnosti. Pochopenie nachádzal pre rozvedených a znovu zosobášených katolíkov, ktorým umožnil chodiť na prijímanie, ako aj pre homosexuálov, ktorým chcel dopriať požehnanie ich civilných zväzkov.
V centre katolíckej cirkvi vo Vatikáne a v Ríme pochovali v sobotu doobeda pápeža Františka, vlastným menom Jorge Bergoglio.
Stalo sa tak po piatich dňoch, odkedy v pondelok ráno krátko po pol ôsmej zomrel v Dome sv. Marty vo Vatikáne, kde ako pápež býval.
Na Bergogliov pohreb prišli aj jeho dvaja niekdajší kritici. Americký prezident Donald Trump, ktorý považoval pápežovu kritiku jeho plotu na mexicko-americkej hranici za hanebnú, ako aj argentínsky prezident Javier Milei, ktorý zas Bergoglia označil za reprezentanta zla vo svete.
Na pohrebe sa celkovo podľa Vatican News zúčastnilo 400-tisíc ľudí. Približne 250-tisíc ich bolo na Námestí svätého Petra, kde sa konala pohrebná omša za pápeža Františka, a ďalších 150-tisíc lemovalo šesťkilometrovú trasu od baziliky sv. Petra po baziliku Santa Maria Maggiore, kde bol pochovaný.
Okrem duchovného mal pohreb pápeža aj silný geopolitický význam. Ešte počas pohrebu obletela svet fotka zo stretnutia Trumpa s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Stretli sa najskôr v Bazilike sv. Petra pred pohrebom a po jeho skončení ešte raz.
Slovensko na pohrebe zastupoval prezident Peter Pellegrini a desať biskupov na čele s predsedom Konferencie biskupov Slovenska, košickým arcibiskupom Bernardom Boberom.
V článku sa dočítate
- čo bolo hlavnou myšlienkou pohrebu
- akí dvaja významní politici sa stretli na Františkovom pohrebe
- prečo sa Bergoglio dal pochovať mimo Vatikánu
Ochranca vylúčených
"Pápež František si zachoval svoj temperament a pastoračný spôsob vedenia a hneď vtlačil spravovaniu Cirkvi pečať svojej silnej osobnosti, nadväzoval priamy kontakt s jednotlivcami a národmi, túžil byť blízko všetkým, s osobitnou pozornosťou voči ľuďom v núdzi, neúnavne sa rozdával najmä posledným tohto sveta – pre vylúčených," povedal v kázni počas pohrebnej omše dekan kardinálskeho kolégia Giovanni Battista Re.
V tejto súvislosti si mohol nejeden pútnik, ktorý sa prišiel rozlúčiť s pápežom na Námestie sv. Petra, spomenúť na Bergogliove vyjadrenie z roku 2013, keď sa vracal z apoštolskej cesty v brazílskom Rio de Janiero.
"Kto som ja, aby som súdil homosexuála?“ povedal vtedy.