VATIKÁN. Vo Vatikáne sa v piatok o 19.00 h skončila verejná rozlúčka so zosnulým pápežom Františkom.
S pontifikom, ktorého telo bolo vystavené v Bazilike svätého Petra, sa od stredy dopoludnia prišlo rozlúčiť asi 250-tisíc ľudí. Stovky ľudí vo Vatikáne sa však dovnútra baziliky v piatok dostať nestihli.
Pápežova drevená rakva bude uzavretá a zapečatená v priebehu piatkového večera na súkromnej ceremónii.
Františka pochovajú po sobotňajšom pohrebnom obrade a svätej omši, na ktorej sa zúčastnia desiatky svetových lídrov, kráľovské rodiny, cirkevní predstavitelia a desaťtisíce veriacich.
Po pohrebe rakvu s pápežom presunú do Baziliky Panny Márie Väčšej, kde ju uložia do hrobu.
Krátko pred zavretím brán Baziliky svätého Petra prišiel v piatok vzdať úctu zosnulému pápežovi francúzsky prezident Emmanuel Macron. V podvečer sa dostavil aj maďarský premiér Viktor Orbán.