ŽENEVA. Nezávislí experti Organizácie Spojených národov (OSN) vo štvrtok odsúdili nariadenia bieloruských súdov, na základe ktorých kritici tamojšej vlády podstúpili za posledných päť rokov „nátlakovú psychiatrickú liečbu“.
Experti doposiaľ zaznamenali najmenej 33 takýchto prípadov. Medzi obeťami bolo podľa nich aj päť žien a najstaršia osoba mala 77 rokov, píše agentúra AFP.
Dvadsať expertov, ktorí sa prípadmi zaoberali, vymenovala Rada OSN pre ľudské práva.
„Proces vedúci k prevozu na povinnú psychiatrickú liečbu nie je dostatočne transparentný a vyvoláva vážne pochybnosti o tom, či sú takéto prevozy motivované zdravotnými alebo politickými dôvodmi,“ vyhlásili odborníci.
Dodali, že tieto súdne procesy sa konali za zatvorenými dverami a dotknuté osoby údajne držia „v izolácii pod neobmedzenou právomocou hlavného lekára“.
„Na rozdiel od väzňov vo väzenských zariadeniach sú zbavení slobody na neurčitý čas a nemôžu požiadať o milosť alebo podmienečné prepustenie... Najmenej 25 osôb zostáva v izolácii a nie sú k dispozícii žiadne informácie o ich osude alebo mieste pobytu, čo vyvoláva obavy z ich možného násilného zmiznutia,“ vyhlásili experti OSN.
Odborníci vyzvali Bielorusko, aby všetkým dotknutým osobám okamžite poskytlo právne zastúpenie.
Po prezidentských voľbách v roku 2020, ktoré podľa oficiálnych výsledkov znovu vyhral Alexandr Lukašenko, vypukli v Bielorusku masové protesty proti zmanipulovanému hlasovaniu. Bezpečnostné zložky však nepokoje tvrdo potlačili.
Bielorusi sa ešte pokúsili protestovať vo februári 2022, keď Rusko zaútočilo na Ukrajinu. Vtedy boli zadržané stovky ľudí. Odvtedy sa už v tejto krajine nekonali žiadne masové demonštrácie, dodala AFP.