BERLÍN. Vedúci Akademickej siete pre východnú Európu (AKNO) Philipp Schmädeke tvrdí, že ruské spravodajské služby sa v Nemecku čoraz viac zameriavajú na akademické organizácie, ktoré sa pri výskume zaoberajú východnou Európou.
Tento posun predstavuje významnú zmenu, keďže predtým sa takéto represie zameriavali najmä na exilových predstaviteľov opozície a novinárov, informovala vo štvrtok agentúra DPA.
Ako dôkaz toho, že tieto hrozby stupňujú, AKNO napr. uviedla viacero vlámaní do jedného zo svojich partnerských subjektov a dva počítačové útoky, ktorým bola vystavená a ktoré bola schopná odraziť vlastnými silami. Pripisuje ich ruským agentom, hoci priznáva, že dokazovanie takýchto spojení je vo svojej podstate náročné.

AKNO sa ocitla v pozornosti ruských tajných služieb pravdepodobne pre to, že posledné štyri roky bola nápomocná pri poskytovaní finančnej pomoci viac ako 1200 jednotlivcom z Ruska, Bieloruska a Ukrajiny. Mnohí z nich opustili svoju vlasť kvôli politickému prenasledovaniu alebo ušli z konfliktných zón, najmä z Ukrajiny v čase prebiehajúcej vojny rozpútanej Ruskom.
Vo svojom vyhlásení AKNO dodala, že koncom marca sa odohral počítačový útok, ktorého aktéri sa zamerali na Nemeckú spoločnosť pre východoeurópske štúdie (DGO). Nemecké úrady vrátane Spolkového úradu pre informačnú bezpečnosť (BSI) a Spolkového úradu na ochranu ústavy v súčasnosti tento incident vyšetrujú. Aj v súvislosti s ním je predpoklad, že útok bol podporovaný Ruskom.
Spoločnosť DGO bola v Rusku klasifikovaná ako „extrémistická organizácia“, čo vyvolalo protesty nemeckého ministerstva zahraničných. Sieť AKNO je zasa od decembra 2023 v Rusku označovaná ako „nežiaduca zahraničná organizácia“, v dôsledku čoho sú jej aktivity v krajine nezákonné.