PEKING. Čína vyslala troch taikonautov na svoju trvalo obývanú vesmírnu stanicu Tchien-kung (Nebeský palác), kde nahradia súčasnú posádku.
Vesmírna loď Šen-čou 20 pripevnená na vrchole rakety Long March-2F odštartovala podľa plánu o 17.17 h miestneho času (11.17 h SEČ) zo strediska v púšti Gobi na severozápade Číny.
Trojica taikonautov na stanicu Tchien-kung dorazí približne o 6,5 hodiny neskôr.
Čína v uplynulých rokoch investovala miliardy dolárov do svojho vesmírneho programu. Ide o snahu dosiahnuť to, čo prezident Si Ťin-pching označuje za „vesmírny sen“ Číňanov. Štvrtkový let do vesmíru je v poradí 15. aj s posádkou a celkovo 20. v rámci programu Šen-čou, ktorý sa začal pred viac než tromi desaťročiami.
Trojčlennú posádku vedie 46-ročný bývalý pilot stíhačky a veterán vesmírneho výskumu Čchen Tung. Ten sa v roku 2022 stal prvým čínskym taikonautom, ktorý dosiahol viac ako 200 dní na obežnej dráhe.
Okrem neho sa na svoj prvý vesmírny let vydal 40-ročný bývalý pilot vzdušných síl Čchen Čung-žuej a 35-ročný bývalý inžinier vesmírnych technológií Wang Ťie.
Počas šesťmesačnej misie na Tchien-kungu budú vykonávať vykonávať experimenty v oblasti fyziky a prírodných vied a inštalovať ochranné zariadenia proti vesmírnemu odpadu.
Prvýkrát sa na palube stanice objavia aj planárie - vodné ploché červy známe svojimi regeneračnými schopnosťami, napísala agentúra AFP. Čakajú ich aj výstupy do voľného kozmu, dopĺňanie zásob či všeobecná údržba vesmírnej stanice.
Traja taikonauti, ktorí sú v súčasnosti na palube Tchien-kungu, sa majú po ukončení odovzdávacích procedúr vrátiť na Zem 29. apríla.
Vo vesmíre boli 175 dní - od októbra minulého roka. Tchien-kung, ktorý bude kompletne zmontovaný na jeseň 2022, môže naraz pojať až šesť ľudí.