BRATISLAVA. Ak by sa české parlamentné voľby konali minulý mesiac, vyhralo by hnutie ANO.
Hnutie expremiéra Andreja Babiša sa však oslabilo, samo by vládnuť nemohlo a pravdepodobne by len ťažko zostavovalo aj dvojčlennú koalíciu.
Ako informuje web Novinky.cz, vyplýva z prieskumu agentúry Median, ktorého výsledky zverejnila vo štvrtok.
Opozičné ANO by podľa prieskumu získalo 32,5 percenta hlasov. Vládna koalícia Spolu by mala 18,5 percenta a obsadila by druhé miesto.
Vládne hnutie STAN by získalo 13 percent. Do parlamentu by sa dostali aj Piráti, hnutie SPD, Motoristé sobě a hnutie Stačilo!.
Od februárového prieskumu si hnutie ANO pohoršilo o jeden percentuálny bod. Preferencie vládnej koalície Spolu sa nezmenili, ale vládne hnutie STAN sa posilnilo o tri percentuálne body.
Pokles podpory opozičného hnutia ANO ukázali aj prieskumy iných sociologických agentúr.
Volieb v Českej republike by sa určite zúčastnilo 49 percent opýtaných, ďalších osem percent účasť zvažuje. Prieskum agentúra Median uskutočnila od 1. do 31. marca a zúčastnilo sa v ňom 1025 ľudí.