SAN SALVADOR, BRATISLAVA. Nayib Bukele nebol vo februári 2020 prezidentom Salvádoru, malej krajiny v Strednej Amerike, ani rok, keď do tamojšieho parlamentu poslal zhruba 40 vojakov. Poslancov tak chcel zastrašiť, aby schválili pôžičku od americkej vlády vo výške 109 miliónov dolárov na boj proti kriminálnym gangom.
Následný príkaz najvyššieho súdu, aby prestal vyvíjať nátlak na zákonodarcov, síce proti svojej vôli poslúchol, proti členom gangov však tvrdo zakročil a začal ich hromadne zatvárať za mreže.
Loading
...
Z jednej z niekdajších najnebezpečnejších krajín sveta sa mu ako bývalému marketérovi a priaznivcovi sociálnych sietí podarilo vytvoriť obľúbené miesto nielen pre domácich, ale aj pre turistov či milovníkov kryptomien, ktorých láka na surfovanie, sopky a dobrú kávu.
Pod jeho vedením sa však krajina so zhruba šiestimi miliónmi obyvateľov najnovšie stala aj kľúčovým hráčom v tvrdej imigračnej politike amerického prezidenta Donalda Trumpa. Z USA totiž za finančnú odmenu prijal vyše dvesto väzňov, ktorých tamojšia administratíva obviňuje z členstva v gangoch. Sú však medzi nimi aj nevinní ľudia.
„Postará sa o mnoho problémov, ktoré máme a ktoré by sme z hľadiska nákladov naozaj neboli schopní vyriešiť. Je skvelý," vyjadril sa o ňom Trump. Prezidentov však okrem vzájomne výhodnej dohody spájajú aj rovnaké hodnoty.
V článku sa dočítate aj:
- ako veľmi Bukele obľubuje bitcoin,
- ako zakročuje proti gangom,
- prečo je napriek obvineniam z porušenia ľudských práv vysoko populárny,
- čo ho spája s Trumpom.
Bitcoinová utópia
Bukele sa medzinárodne zviditeľnil najmä v roku 2021, keď sa vďaka nemu Salvádor stal prvou krajinou na svete, kde sa dá platiť aj bitcoinom. Táto kryptomena sa tak stala oficiálnym platidlom spolu s americkým dolárom, ktorý v roku 2001 nahradil vtedajšiu menu colón.
Salvádorský prezident má však s bitcoinom ešte ambicióznejšie plány. Predstavil totiž plán na vybudovanie „inteligentného mesta" s názvom Bitcoin City, ktoré má stáť v oblasti La Unión na juhovýchodnom pobreží pri úpätí sopky Conchagua. Výstavba však nateraz stagnuje.
Má ísť o daňový raj, ktorý na takzvanú ťažbu bitcoinu (vytváranie kryptomeny pomocou matematických výpočtov na výkonných počítačoch, pozn. red.) bude využívať geotermálnu energiu. To však kritizujú experti na životné prostredie.
„Hovoriť o výstavbe mesta vedľa sopky je ako myslieť si, že ste bohatí, pretože bývate vedľa banky. Geotermálna energia nepotrebuje sopky. Potrebuje podzemnú vodu, paru. V Salvádore však už máme problémy s nedostatkom vody," povedal v roku 2021 pre britský denník The Telegraph popredný salvádorský environmentalista Ricardo Navarro.