SME

Uznanie okupácie a ústupok Kremľu. Čo ukazuje posledný Trumpov návrh na prímerie

USA sa chcú z mierového procesu stiahnuť.

Ukrajina sa obáva, že Trump príliš ustupuje Rusku.Ukrajina sa obáva, že Trump príliš ustupuje Rusku. (Zdroj: tasr/ap)

KYJEV, BRATISLAVA. Ak nie je možné ukončiť vojnu na Ukrajine, musíme sa posunúť ďalej, povedal v piatok americký minister zahraničných vecí Marco Rubio. Ukončenie rokovaní o prímerí medzi Ruskom, Ukrajinou a Spojenými štátmi bolo podľa neho „otázkou dní“.

V stredu už Rubio zrušil plánované mierové rokovania s predstaviteľmi Ukrajiny, Európskej únie a Veľkej Británie v Londýne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Britské ministerstvo zahraničných vecí potvrdilo, že rokovania na najvyššej úrovni sa neuskutočnia, no za zatvorenými dverami budú s Britmi diskutovať napríklad ukrajinský minister zahraničných vecí Andrij Sybiha, minister obrany Rusten Umerov či šéf štábu prezidenta Zelenského Andrij Jermak.

SkryťVypnúť reklamu

Dôvodom posunutia rokovaní je aj najnovší mierový plán, ktorý údajne Ukrajine poslal americký prezident Donald Trump. Ten by podľa spravodajského serveru Axios, ktorý detaily zverejnil, znamenal v podstate uznanie ruskej okupácie.

„V návrhu sa veľmi jasne uvádza, aké konkrétne výhody získa Rusko, ale len vágne a všeobecne sa hovorí o tom, čo získa Ukrajina,“ okomentoval pre Axios návrh zdroj z ukrajinskej vlády.

Ukrajinská vicepremiérka Julija Svyrydenko tvrdí, že Ukrajina nemôže pristúpiť na návrh, ktorý umožní Rusku preskupiť vojská a znovu zaútočiť. "Sme pripravení rokovať, no nie vzdať sa," povedala podľa Kyiv Independent.

Čo sa v Trumpovom návrhu píše a aký ústupok spravil Putin?

1. Zmrazenie línie a výmena území

Denník Financial Times v utorok informoval o tom, že ruský prezident Vladimir Putin je ochotný pristúpiť k zmrazeniu súčasnej frontovej línie výmenou za zastavenie útokov. Návrh dostal od Putina Trumpov osobitý vyslanec Steve Witkoff na stretnutí v Petrohrade pred dvoma týždňami.

SkryťVypnúť reklamu

Ide o prvý náznak, že „Rusko by mohlo ustúpiť od svojich maximalistických požiadavok na ukončenie invázie,“ píše denník. Doterajšie požiadavky totiž zahŕňali obsadenie a uznanie štyroch ukrajinských oblastí a Krymu za ruské, aj keď Rusi kontrolujú len časť z nich.

Americký viceprezident J. D. Vance v stredu povedal, že súčasťou „veľmi jasného návrhu“ je nakreslenie jasnej línie a že obe strany – Ukrajina aj Rusko – sa budú musieť vzdať niektorých území. Tento krok je nevýhodný pre Kyjev – okrem toho, že Rusi už dnes okupujú 20 percent ukrajinského územia, ukrajinské vojská sa nedávno stiahli z ruskej Kurskej oblasti, kde kontrolovali asi 30 obcí.

Vance tvrdí, že obe strany musia „zložiť zbrane, zmraziť tento problém a začať budovať lepšie Rusko a lepšiu Ukrajinu“.

SkryťVypnúť reklamu

Zdroj denníka Guardian oboznámený s dianím v Kremli, ktorý potvrdil Putinovu ochotu zmraziť súčasnú frontovú líniu, však upozorňuje, že je nejasné, čo všetko bude Kremeľ požadovať. Ústupok v otázke územia môže byť taktikou, aby Trump prijal ďalšie ruské podmienky – napríklad ukončenie západnej vojenskej pomoci pre Kyjev.

2. Uznanie Krymu aj okupovaných území

V Trumpovom návrhu Spojené štáty ustupujú Rusku najmä v jednej zásadnej otázke – de iure uznaní ruskej kontroly nad polostrovom Krym. Oblasť, ktorú v roku 2014 Rusko anektovalo po invázii maskovaných špeciálnych jednotiek, dnes za ruskú uznáva len pár ruských spojencov – napríklad Afganistan, Sýria, Sudán, Venezuela, Kuba či Bolívia.

Zelenskyj síce odmietol, že by takýto návrh bol na stole, no zopakoval, že Ukrajina „nemôže legálne uznať okupáciu Krymu“, pretože jej to zakazuje ústava.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasťou návrhu je aj „de-facto uznanie“ ruskej okupácie v Luhanskej, Doneckej, Chersonskej a Záporožskej oblasti. Rusi pôvodne požadovali uznanie celých štyroch oblastí, aj keď podľa amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) majú plnú kontrolu len nad Luhanskou oblasťou (99 %) a ovládajú 66 percent Doneckej a 73 percent Záporožskej aj Chersonskej oblasti.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CBANG na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.

Vojna na Ukrajine: Najnovšie správy o ruskej invázii

Súvisiace témy: NATO, Ukrajina, Rusko, James David Vance
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 402
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 276
  3. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 554
  4. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 4 453
  5. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 926
  6. Plátené tašky a opakované použitie 3 534
  7. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 3 408
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 077
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Viktória Chladoňová (vpravo) v drese tímu Visma-Lease a Bike.

Viktória Chladoňová atakuje elitnú desiatku.


Momentka z prípravného zápasu Španielsko - Ukrajina hráčov do 21 rokov.

Mladí Španieli nevyhrali už tretí zápas v sérii.


Alexander Sorloth oslavuje gól v zápase Nórsko - Taliansko.

Česko v kvalifikácii neprehralo ani jeden zápas.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu